Strona główna 0_Slider Trwa remont kolejnego odcinka „modliszówki”. Na razie pod topór poszły drzewa

Trwa remont kolejnego odcinka „modliszówki”. Na razie pod topór poszły drzewa [FOTO/VIDEO]

8

24 stycznia drogowcy rozpoczęli drugi etap przebudowy drogi wojewódzkiej nr 379 między Świdnicą a Wałbrzychem. Z uwagi na planowane poszerzenie jezdni konieczne było wykonanie sporej wycinki na odcinku między Modliszowem a ukończonym niedawno nowym rondem u podnóża Gór Wałbrzyskich.

Przypomnijmy, przebudowa tzw. modliszówki ruszyła w maju 2019 roku.  Jak opisywali wcześniej samorządowcy z Gminy Świdnica, realizowana na 11-kilometrowym odcinku wojewódzkiej trasy nr 379 drogowa inwestycja zakłada szereg zmian. – Projektowana szerokość jezdni wyniesie 7,0 m + 2×0,5 m opaski – o konstrukcji jak dla jezdni głównej. Na łukach zaprojektowano poszerzenie jezdni zgodnie z obowiązującymi przepisami. Szerokość poboczy: 1,25 m. W miejscach projektowanych barier energochłonnych poszerzono pobocze stosownie do szerokości pracującej barier. Odwodnienie poza terenem zabudowanym – za pomocą rowów przydrożnych trawiastych, w terenie zabudowanym – kanalizacją deszczową. Wzdłuż drogi głównej powstanie także ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 3,5 m. Na terenie zabudowanym dodatkowo zaprojektowano chodniki dla pieszych – wyliczał Janusz Waligóra, rzecznik urzędu gminy.

W pierwszej kolejności drogowcy wkroczyli na odcinek od skrzyżowania ulicy Wałbrzyskiej ze Słowiańską w Świdnicy do krzyżówki z drogami powiatowymi 2910D (kier. Bystrzyca Dolna) i 2911D (kier. Witoszów Dolny). Pod koniec stycznia 2020 roku etap ten został zrealizowany, fragment wojewódzkiej trasy został oddany do użytku, a budowlańcy wkroczyli na kolejny, ponad dwukilometrowy odcinek w kierunku Modliszowa.

Wycinka prowadzona w ramach zadania „Realizacja projektu Trasa Sudecka – przebudowa drogi wojewódzkiej nr 379 od ronda ul. Uczniowskiej w m. Stary Julianów do ronda ul. Wałbrzyska w m. Świdnica” dotyczy drzew kolidujących z przebiegiem drogi i prowadzona jest na podstawie decyzji ZRiD – tłumaczy Leszek Loch, dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei. – Na liczącym 2,3 km odcinku od skrzyżowania z drogą powiatową 2911D (kier. Witoszów Dolny – Bystrzyca Dolna) do skrzyżowania z drogą powiatową 2912D (Modliszów) do poszerzenia jezdni niezbędne jest usunięcie drzew z przylegającego do drogi terenu, należącego dotychczas do Nadleśnictwa Świdnica. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Lasy Państwowe, zarządzające terenem przejętym pod budowę drogi, są obowiązane do dokonania wycinki drzew i krzewów oraz ich uprzątnięcia – wyjaśnia Loch.

Po zakończeniu prac na ww. odcinku zostanie on udostępniony do ruchu, a zamknięty zostanie odcinek od skrzyżowania DW 379 z ul. Uczniowską (rondo w Starym Julianowie) do skrzyżowania z drogą powiatową 2912D (Modliszów) – dodaje Loch.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułPokaż swojego ulubieńca w Światowy Dzień Kota! [Konkurs]
Następny artykułWypadł z drogi, wbił się w słup. Kierowca trafił do szpitala [FOTO]