Strona główna 0_Slider Dawny szpital przy ulicy Westerplatte sprzedany

Dawny szpital przy ulicy Westerplatte sprzedany

17

Po latach starań Zgromadzenie Sióstr Św. Elżbiety zdołało sprzedać działkę przy ulicy Westerplatte, na której dawniej mieścił się szpital. Stało się to w czasie trwania prokuratorskiego dochodzenia dotyczącego naruszeniach prawa budowlanego i utrzymywania w nieodpowiednim stanie technicznym zabytkowego, szpitalnego gmachu.

Popadający w ruinę szpitalny budynek został wybudowany w latach 1927-1929 przez zakon św. Elżbiety. Po wojnie został elżbietankom odebrany i aż do 2010 roku funkcjonował tu szpital powiatowy. W roku 2011 zgromadzenie sióstr św. Elżbiety odzyskało swoją własność.

Siostry planowały utworzyć w dawnym szpitalu Dom Seniora. Później plany te uległy zmianie, a elżbietanki zdecydowały się obiekt sprzedać. Choć pojawił się inwestor, z którym nawet podpisano przedwstępną umowę, do transakcji nie doszło. Kolejnych chętnych przez długie lata nie było, a barierę stanowiły przede wszystkim pieniądze. Kilka lat temu szacowano, że remont obiektu mógłby pochłonąć około 25 milinów złotych.

Jak udało się potwierdzić redakcji portalu Swidnica24.pl w dobrze poinformowanym źródle, działka obejmująca gmach dawnego szpitala została ostatecznie sprzedana. Komentarza w tej sprawie nie udziela Zgromadzenie Sióstr Św. Elżbiety, nie wiadomo też, kto został nowym właścicielem nieruchomości.

Wnioski nadzoru budowlanego, śledztwo prokuratury

Nieczynny od wielu lat i coraz bardziej zdewastowany budynek stał się miejscem spotkań bezdomnych. 6 października 2017 roku na poddaszu okazałego gmachu wybuchł pożar. Ogień objął 3/4 dachu i wywołał całkowite spustoszenie. Od tego czasu w szpitalnym gmachu regularnie interweniowały służby. Kilkukrotnie dochodziło tam do podpalenia śmieci, natomiast 1 lipca 2019 roku wewnątrz nieczynnego obiektu odnaleziono zwłoki mężczyzny.

28 sierpnia 2019 roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego złożył do Prokuratury Rejonowej w Świdnicy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez właścicielki niszczejącego, zabytkowego obiektu. – Zgromadzenie Sióstr Św. Elżbiety Prowincji Wrocławskiej nie utrzymuje obiektu (…) w odpowiednim stanie technicznym, a obiekt podlega postępującej degradacji technicznej. Obiekt nie jest dostatecznie zabezpieczony przed dostępem osób trzecich. Obiekt jest nieużytkowany, teren lokalizacji obiektu nie jest dozorowany. Mając zatem na uwadze stwierdzony nieodpowiedni stan techniczny przedmiotowego obiektu budowlanego i wynikające z tego naruszenie przez właściciela obowiązków wynikających z art. 61 Prawa budowlanego, złożenie zawiadomienia uznano za zasadne – tłumaczyła Barbara Rajca, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Na tak stanowczy krok zdecydowano się w efekcie długotrwałych i w większości bezowocnych próbach wpłynięcia na elżbietanki, którym nakazano usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości dotyczących stanu technicznego budynku dawnego szpitala.

Michał Nadolski
[email protected]