Strona główna Wydarzenia Były proboszcz kontra biskup. Rozprawa ponownie odroczona

Były proboszcz kontra biskup. Rozprawa ponownie odroczona

1

Z uwagi na zły stan zdrowia księdza Krzysztofa Trybulca, Sąd Okręgowy w Świdnicy odroczył w piątek proces cywilny, który były proboszcz parafii w Szalejowie Górnym wytoczył biskupowi świdnickiemu Ignacemu Decowi w związku z rzekomym zniesławieniem.

Początek konfliktu duchownych sięga 2013 roku. Wówczas w kościele w Szalejowie został przeprowadzony remont. Proboszcz Krzysztof Trybulec alarmował, że podczas realizacji inwestycji doszło do nieprawidłowości i ostatecznie zawiadomił prokuraturę. Zaraz potem zaczęły się naciski, łącznie z interwencją samego biskupa, by zawiadomienie wycofał. Ksiądz się nie zgodził i wkrótce został odwołany z funkcji proboszcza. Od tej decyzji odwołał się do Watykanu, jednak stolica apostolska podtrzymała decyzję biskupa.

Murem za swoim duchownym stanęli parafianie. Jak twierdzili, Ignacy Dec użył fałszywego argumentu, podając, że ksiądz proboszcz ma nieślubne dziecko z gospodynią. Sfinansowali nawet badania DNA, by udowodnić, że to nieprawda. Wynik wykluczył ojcostwo księdza. Przekonując, że słowa biskupa o nieślubnym dziecku księdza znalazły się w piśmie do Watykanu, wierni na drodze sądowej postanowili domagać się od biskupa przeprosin. Sam Ignacy Dec nie zabierał w tej sprawie głosu, zaś świdnicka kuria wydała oświadczenie zaprzeczające wszystkim zarzutom.

We wrześniu 2018 roku sąd w całości odrzucił pozew parafian. Jak uzasadniał sędzia Waldemar Kuś, nie mieli oni mandatu prawnego, by występować o naruszenie dóbr osobistych parafii, bowiem nie są jej reprezentantami. Takie uprawnienia ma tylko proboszcz lub zarządca. Ponadto stwierdził, że słów zawartych przez urzędników kościelnych w pismach do Watykanu nie można utożsamiać z wypowiedziami biskupa. W międzyczasie do sądu wpłynął kolejny pozew. Tym razem na drodze cywilnej złożył go były proboszcz Krzysztof Trybulec.

Podczas pierwszego posiedzenia, które odbyło się w lipcu 2019 roku, na sali nie stawili się ani pozwany biskup świdnicki, ani duchowny z Szalejowa. Sytuacja powtórzyła się 8 listopada. Jak tłumaczył mecenas reprezentujący ks. Trybulca, stan zdrowia byłego proboszcza nie pozwala mu na udział w rozprawie. W sądzie pojawili się adwokat Wiesław Bielawski, broniący biskupa Ignacego Deca, a także przedstawiciel diecezji świdnickiej – ks. Arkadiusz Chwastyk. Kolejny termin rozprawy wyznaczono na 21 lutego 2020 roku.

/mn/