Strona główna Wydarzenia Świdnica Biało-czerwono w świdnickim „Słoneczku”

Biało-czerwono w świdnickim „Słoneczku”

0

Zbliżające się Święto Niepodległości stało się okazją do rozwijania tożsamości narodowej u dzieci w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym „Słoneczko” w Świdnicy. W tygodniu poprzedzającym ten uroczysty dzień przedszkolaki poznawały wiadomości na temat naszego kraju i historii.

Uczyły się odczytywania mapy – wyszukiwania ważniejszych miast, rzek, regionów Polski. Poznając symbole narodowe uczyły się szacunku do nich. Nauczyły się czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego i śpiewały hymn w postawie zasadniczej. Wykonywały też wiele prac plastycznych nawiązujących do 101 rocznicy odzyskania niepodległości. Po wysłuchaniu polskich legend, samodzielnie przedstawiały je wykorzystując m.in. sylwety legendarnych postaci.

Największy wkład w uczczenie Święta Niepodległości w „Słoneczku” wniosły dzieci z IV grupy pod kierunkiem nauczycielek Kamili Cygan, Elżbiety Szawiel i Moniki Pieniążek. 7 listopada starszaki wystąpiły przed całą społecznością przedszkolną i zaproszonymi gośćmi.

Przedstawienie przybrało ramy programu „Kocham Cię Polsko”. Pięciu zawodników zmagało się w różnych konkurencjach, wykazując się dużą wiedzą na temat naszego kraju. Było zadanie dotyczące regionalnych strojów oraz tańców ludowych. Zawodnicy popisywali się znajomością sławnych Polaków, którzy rozsławili Polskę na świecie i odgadywali kalambury na temat naszych sportowców. Musieli wykazać się znajomością wierszy Jana Brzechwy i grą aktorską w przedstawianiu legendy o powstaniu Warszawy. Małą trudność sprawiło pytanie z geografii, ale „telefon do przyjaciela” był pomocnym kołem ratunkowym. Wszyscy zawodnicy doskonale poradzili sobie z zadaniami i jak przystało na wydanie specjalne programu, wszyscy byli zwycięzcami. Były też pytania do publiczności na temat symboli narodowych oraz wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.

Występ dzieci z IV grupy był z jednej strony bardzo pouczający, a z drugiej – pełen humoru. Ciekawe, humorystyczne przebrania zawodników w połączeniu z ludowymi strojami sprawiły, że przedstawienie było barwne i wzbudzało zainteresowanie, co wydarzy się za chwilę. Były też wzruszające piosenki opowiadające o historii Polski i niepodległości.

Na zakończenie starszaki wręczyły gościom pamiątkowe kartki – laurki oraz wszystkim widzom upominki – własnoręcznie wykonane flagi Polski.

/Violetta Wiercińska, opr. red./

Poprzedni artykułNa podwójnym gazie
Następny artykułDawny szpital przy ulicy Westerplatte sprzedany