Strona główna 0_Slider 30 lat od Mszy Pojednania w Krzyżowej. Alfons Nossol znów odprawi nabożeństwo

30 lat od Mszy Pojednania w Krzyżowej. Alfons Nossol znów odprawi nabożeństwo

2

„Módlmy się za naród polski i naród niemiecki: Daj nam, Panie siłę do wyjścia z cienia przeszłości i pozwól znaleźć wzajemne zrozumienie. Spraw, aby zarysowały się nowe horyzonty nadziei, przez polsko – niemiecką wymianę młodzieży” – to jedne z wielu ważnych słów, które padły 12 listopada 1989 r. na dziedzińcu dawnego majątku rodziny von Moltke w Krzyżowej.

Podczas nabożeństwa, będącego jednym z punktów programu wizyty niemieckiego szefa rządu w Polsce, premier Tadeusz Mazowiecki oraz Helmut Kohl przekazując sobie znak pokoju – objęli się na znak pojednania. Ten gest, wykonany w wyjątkowych okolicznościach, nabrał bardzo wyrazistego znaczenia i został zapamiętany jako ważny krok w budowaniu przyjaznych stosunków między niegdyś zwaśnionymi krajami.

W tym roku obchodzimy 30. rocznicę tego historycznego wydarzenia. Uroczystości jubileuszowe w Krzyżowej będą miały charakter międzynarodowy oraz ekumeniczny. Wezmą w nich udział przedstawiciele z Polski i Niemiec: zaproszeni zostali przedstawiciele władz szczebla krajowego i samorządowego, osoby duchowne reprezentujące Kościół Katolicki oraz Ewangelicko-Augsburski, naukowcy, publicyści.

To niezwykle ważne, że możemy się spotkać 30 lat po Mszy Pojednania w tym miejscu, w międzynarodowym gronie i z jednej strony przypominać o historycznym wydarzeniu, a z drugiej – podsumowywać nasze relacje, które kształtowały się przez ten czas – zaznacza dr Robert Żurek, dyrektor zarządzający Fundacji „Krzyżowa”. – W tym roku chcemy spojrzeć na bilans pojednania w wymiarze samorządowym i zastanowić się, jakie szanse i wyzwania stoją przed dalszym zacieśnianiem relacji na tym właśnie szczeblu.       

Obchody Jubileuszu rozpoczną się od uroczystej Mszy Świętej, upamiętniającej wydarzenia z 12 listopada 1989 r.  Msza Święta, pod przewodnictwem Arcybiskupa Alfonsa Nossola, koncelebrowana przez Arcybiskupa Ludwiga Schicka  i Arcybiskupa Wiktora Skworca, rozpocznie się o godz. 12.00.

W drugiej części obchodów odbędzie się konferencja „30 lat polsko-niemieckiego pojednania. Samorządowy wymiar porozumienia“ z udziałem samorządowców z Polski i Niemiec, naukowców i publicystów. Będzie ona poświęcona spuściźnie polsko-niemieckiego zbliżenia i jej znaczeniu dla współpracy polsko-niemieckiej, ze szczególnym uwzględnieniem szczebla samorządowego. 

Organizatorzy: Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Gmina Świdnica, Powiat Świdnica. Projekt współfinansowany przez: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RFN, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundację im. Konrada Adenauera. Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Dyplomacja publiczna 2019”.

/Fundacja Krzyżowa/

Poprzedni artykułTriumf biało-zielonych, świdniczanie obsadzili całe podium…
Następny artykułPrzez miesiąc odwiedzał martwego znajomego. Nikogo nie powiadomił