Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Wieczorno-nocne atrakcje w miejskiej bibliotece, piłkarskie i siatkarskie emocje podczas spotkań świdnickich zespołów, koncert w Kościele Pokoju, a może podziwianie siłaczy walczących w Pucharze Świdnickiego Dzika? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

Wernisaż wystawy malarstwa Łukasza Zwolińskiego (piątek)

Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Fundacja Promocji Kultury i Historii Polski „Mieszko” zapraszają na wystawę prac Łukasza Zwolińskiego „Europa moimi oczami”.

Wernisaż odbędzie się 4 października 2019, w godz. 18.00-19.00 w Klubie Bolko przy pl. Grunwaldzkim 11.

Symfoniczne Organy Kościoła Pokoju (piątek)

Tajemnicze, majestatyczne, o potężnym brzmieniu blisko 4 tysięcy piszczałek… Największe organy w regionie zabrzmią ponownie już tej jesieni! Znajdujące się w Kościele Pokoju Wielkie Symfoniczne Organy świdnickiej firmy Schlag&Söhne z 1909 roku są duszą tego miejsca.

Możliwości tego niezwykłego instrumentu ukaże program cyklu „Symfoniczne Organy Kościoła Pokoju”. Koncerty organizowane przez Fundację Dobrej Muzyki odbywać się będą w dniach: 4.10., 11.10. oraz 25.10.2019 roku w Kościele Pokoju w Świdnicy o godz. 18:30. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia!

Podczas dwóch recitali i duetu usłyszymy organową muzykę symfoniczną (XIX i XX – wieczna) oraz transkrypcje organowe literatury instrumentalnej, muzykę filmową i improwizacje.

Mistrzostwa Polski w Powożeniu (sobota-niedziela)

W dniach 4-6 października 2019 roku na Hipodromie Stada Ogierów Książ odbędą się Mistrzostwa Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi połączone z Zawodami Krajowymi oraz Mistrzostwami Polski Młodych Koni w Powożeniu. Przez trzy dni Książ znowu stanie się zaprzęgowym centrum Polski!

W niedzielę, 6 października przy Hipodromie Stada Ogierów Książ odbędą się Targi Regionalne. Celem Targów jest promowanie regionalnych wyrobów ceramiki artystycznej a także producentów żywności, soków, miodów, serów, chałw itp. produkowanych przez firmy rodzinne, gospodarstwa ekologiczne, agroturystyczne, wytwarzane w sposób tradycyjny bez dodatków środków konserwujących, substancji dodatkowych i sztucznych aromatów.

Zaprzęgowy rozkład jazdy:

– maraton: 05 październik 2019 r. (sobota) 10.00 – 17.00,
– zręczność: 06 październik 2019 r. (niedziela) 10.00 – 17.00.

Alchemia teatralna: Teatr w Indiach – lekcja prof. M. Kocura (sobota)

Profesor Mirosław Kocur opowie o wyjątkowej teorii sztuki indyjskiego teatru i o najważniejszych praktykach performatywnych, które narodziły się w Indiach w ciągu ostatnich dwóch tysiącleci.

Wydarzenie odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy o godz. 12.00.

III Puchar Świdnickiego Dzika (sobota)

Galeria Świdnicka będzie areną siłaczy, którzy 5 października staną do rywalizacji o Puchar Świdnickiego Dzika w Wyciskaniu Sztangi Leżąc. Celem zawodów jest popularyzacja sportów siłowych wśród młodzieży i dorosłych, a także propagowanie aktywnego uprawiania sportu w naszym regionie.

Na starcie staną amatorzy, którzy w kilku kategoriach wagowych, osobno dla kobiet i mężczyzn, rywalizować będą w wyciskaniu sztangi. Miejscem zmagań będzie przyjazna inicjatywom sportowym Galeria Świdnicka.

Zawody mają charakter otwarty. W Zawodach mogą wziąć udział zawodnicy od 14 roku życia za pisemną zgodą rodziców, zawodnicy niezrzeszeni w PZKFiTS, amatorscy uczestnicy siłowni oraz wszyscy chętni. Wśród startujących wyłonieni zostaną najsilniejsza świdniczanka i świdniczanin.

Organizatorzy przewidzieli również dodatkowe atrakcje dla publiczności, którzy odwiedzą w tym dniu arenę zmagań. Będą to konkursy dla dorosłych kibiców oraz dzieci, jak również pokazy akrobatyczne.

Mecz II ligi siatkarek: Polonia Świdnica – Sokół Radzionków (sobota)

Mecz 1. kolejki II ligi siatkówki kobiet: MKS Polonia Świdnica – MKS Sokół Radzionków (sobota, 5 października, godz. 15.00, hala na Zawiszowie).

Święto ziemniaka w Kalnie (sobota)

Z uwagi na prognozowane załamanie pogody coroczne Święto Ziemniaka w Kalnie odbędzie się tym razem w świetlicy wiejskiej. W programie m.in.: mecz Kawalerowie – Żonaci, mecz dzieci trenujących grę w piłkę nożną, podziękowanie dla dziecięcych drużyn z OSP Kalno, konkursy dla dzieci (na najcięższy okaz ziemniaka i na najciekawiej ozdobionego ziemniaka), konkursy dla dorosłych (rzut w dal gumowcem dla mężczyzn, najdłuższa obierka z ziemniaka dla kobiet), zabawy dla dzieci (malowanie twarzy, skoki w worku po ziemniakach, rzut ziemniakiem do kosza, slalom z ziemniakiem na łyżce).

Koło Gospodyń zaprasza na: pieczone ziemniaki z sołtysowego pola, smażoną kiełbaskę i swojską kaszankę, starodawną babkę ziemniaczaną z sosem,  tradycyjną ziemniaczaną prażonkę zapiekaną w ognisku, kromę chleba z domowym smalcem i ogórkiem,  chrupiące faworki do kawy i herbaty,  dla rozgrzanych – zimne lane piwo, dla zmarzniętych – grzane wino.

Noc Bibliotek 2019 (sobota)

5 października Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na Noc Bibliotek 2019. Wydarzenie odbędzie się w godzinach 16.00-20.30.

Nocny Rozkład Jazdy 2019 „Znajdźmy wspólny język”:

  • 16.00 – 20.30: wypożyczanie zbiorów o nietypowej porze, wystawy, wymiana książek, promocja książek wydanych w ramach projektu polsko-czeskiego słowem i obrazem Olgi Landovej Zapach jaśminu i Justyny Koronkiewicz A jednak boli, strefy zabawy na każdym piętrze, strefa chillout s. 309, II piętro, salon gier planszowych – s. 302, II piętro, indywidualne spacery z mapkami. Więcej szczegółów w dniu imprezy.
  • 16.00 – 18.00: turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski w Rummikub 2019 – Galeria, II piętro.
  • 16.00 – 18.00: straszne historie w bibliotece – piwnica.
  • 16.00 – 19.00: czerpanie papieru – sala 102, parter.
  • 17.00 – 18.00: spotkanie autorskie dla dzieci z pisarką Ireną Raszką Baje, bajki, rymowanki – s. Cysterska, I piętro,
  • 18.00: wspólne czytanie – hol, parter,
  • 18.15 – 20.30: szalony naukowiec – sala 102, parter,
  • 18.30: projekcja filmu dla dzieci „PTYŚ I BILL”- s. Cysterska,
  • 19.00: spotkanie autorskie z pisarką Barbarą Elmanowską – Czytelnia Naukowa, I piętro,
  • 20.30: wręczenie nagród uczestnikom zabawy z mapkami.

Giełda staroci, numizmatów i osobliwości (niedziela)

Giełda staroci od prawie 50 lat gromadzi w każdą pierwszą niedzielę miesiąca tłumy świdniczan oraz przyjeżdżających z całego Dolnego Śląska kolekcjonerów, łowców okazji i miłośników rzeczy, których w sklepach już kupić nie można.

Giełda trwa zwyczajowo od godziny ok. 7.30 do 13.00

Mecz piłkarski: Polonia-Stal Świdnica – Bielawianka Bielawa (niedziela)

Mecz 9. kolejki IV ligi piłkarskiej: Dabro-Bau Polonia-Stal Świdnica – Bielawianka Bielawa (niedziela, 6 października, godz. 11.00, stadion OSiR Świdnica).

Październikowy Targ Ziemi (niedziela)

Stowarzyszenie Kooperatywa 124 i GOK w Marcinowicach zapraszają na kolejne spotkanie do gospodarstwa przypałacowego w Kraskowie. Od 11.00 do 15.00 czekać będzie zdrowa żywność i rękodzieło. Więcej na fanpage’u Targu Ziemi.

/opr. mn/

Poprzedni artykułKto tworzy gospodarczą i społeczną przyszłość Dolnego Śląska? Znamy nominacje do Dolnośląskich Gryfów
Następny artykułPolsko-niemieckie spotkania w „Kasprowiczu” już od 28 lat