Strona główna 0_Slider Trwa święto pary w Jaworzynie!

Trwa święto pary w Jaworzynie! [FOTO/VIDEO]

0

Ochrzczenie parowozu Pt31-49 – nazywanego w międzywojennej Polsce cudem techniki – imieniem inżyniera Kazimierza Zembrzuskiego było jednym z najbardziej podniosłych wydarzeń pierwszego dnia Gali Pary 2019, odbywającej się w muzeum kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Na odwiedzających czekała także moc innych atrakcji!

W Muzeum Kolejnictwa na Śląsku przez cały weekend organizowane są prezentacje jednostek zabytkowego taboru kolejowego. Największą atrakcją Gali jest możliwość zobaczenia zabytkowych lokomotyw parowych w ruchu, w trakcie przejazdów i wykonywania pracy pociągowej – na przykład podczas manewrów na bocznicy.

Tradycją Gali Parowozów jest prezentacja odrestaurowanych i przywróconych do ruchu pojazdów kolejowych. W tym roku publiczności zaprezentowany został jeden z pierwszych polskich autobusów szynowych SA102-002 po zakończonej w Muzeum Kolejnictwa na Śląsku konserwacji.

Z programem na niedzielę oraz atrakcjami czekającymi na uczestników Gali Pary nie tylko w Jaworzynie Śląskiej, ale także w Piotrowicach Świdnickich oraz Dzierżoniowie, można się zapoznać w zapowiedzi wydarzenia oraz na stronie organizatora.

W sobotę odbyła się także uroczystość ochrzczenia parowozu Pt31 – jednej z najbardziej oryginalnych maszyn znajdujących się w kolekcji Muzeum Techniki w Jaworzynie Śląskiej. Nadano mu imię inżyniera Kazimierza Zembrzuskiego. Czym ów parowóz się wyróżnia? Zaprojektowany został w 1931 roku w biurze konstrukcyjnym Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce w Chrzanowie przez zespół inż. Zembrzuskiego. W latach 1931-1940 zakłady w Chrzanowie wyprodukowały 110 egzemplarzy, w tym 12 sztuk już pod okupacją niemiecką. Parowozy serii Pt31 były pierwszymi polskimi seryjnie produkowanymi lokomotywami pospiesznymi w historii. W latach 30. XX wieku parowozy te stanowiły podstawowe pospieszne lokomotywy pozostające w służbie PKP. W czynnej służbie pozostały do końca lat 70. XX wieku.

Pt31 to jeden z dwóch zachowanych w Polsce egzemplarzy tego parowozu będącego w latach międzywojennych dumą polskiej myśli technicznej. Jeszcze przed wojną lokomotywa Pt31 wzbudzała niekłamane zachwyty większości europejskich przewoźników kolejowych. Była jedną z najbardziej znanych i cenionych lokomotyw parowych polskiej produkcji – wizytówką i przykładem przedwojennej polskiej myśli technicznej – opowiada Katarzyna Szczerbińska-Tercjak, dyrektor jaworzyńskiego muzeum. Szacuje się, że koszt renowacji, a właściwie całkowitej odbudowy egzemplarza znajdującego się w Jaworzynie Śląskiej, wyniesie 6 mln złotych. Drugi z zachowanych Pt31 znajduje się w skansenie w Chabówce.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński