Strona główna 0_Slider Marsz dla życia i rodziny przejdzie przez Świdnicę

Marsz dla życia i rodziny przejdzie przez Świdnicę

10

15 września w Świdnicy odbędzie się Marsz dla Życia i Rodziny. W tym roku rozpocznie on “Szkołę Rodziców” – cykl spotkań o prawach rodziców w szkole. Pierwsze poprowadzi Jan Pospieszalski.

Hasłem tegorocznego wydarzenia organizowanego przez Fundację Małżeństwo i Rodzina będzie “Rodzina szkołą życia”, nawiązując do rozpoczętego niedawno nowego roku szkolnego. – Chcemy zwrócić uwagę na element wychowawczy każdej rodziny. Rodzina uczy i każdy członek rodziny, a szczególnie starsi – rodzice czy dziadkowie – mają decydujący wpływ na wychowanie, kształtowanie postaw, ale także na przekazywanie wiedzy dzieciom. Sami również się uczymy, jak być małżonkiem, rodzicem, dziadkiem. To hasło jest wieloaspektowe i bardzo bogate – podkreśla współorganizatorka marszu, Justyna Dochniak, w rozmowie z “Gościem Świdnickim”.

Tegoroczna edycja wydarzenia nie zakończy się znanym z ostatnich dwóch lat festynem na świdnickim Rynku. Zamiast niego, uczestnicy przemarszu będą mogli wziąć udział w konferencji dla rodziców. – To będzie początek czegoś zupełnie nowego, projektu “Szkoła Rodziców”. Sami mając dzieci, zrozumieliśmy, że wraz z rozpoczęciem roku szkolnego wielu rodziców odczuwa lęk o swoje pociechy, o to, jakie treści będą im przekazywane, i mają poczucie bezsilności. Tyle lat kształtowali w dziecku określone postawy, wychowywali według swoich poglądów, a teraz oddają je obcym ludziom, pod opiekę instytucji oświatowej, i nie wiedzą, co mogą zrobić. Jak reagować? Jakie mają prawa? Chcemy pomóc im odpowiedzieć na te pytania – dodaje Justyna Dochniak.

Marsz rozpocznie się w niedzielę, 15 września, mszą w świdnickiej katedrze. Po niej uczestnicy wyruszą z placu Jana Pawła II i przejdą do Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin przy ulicy Kotlarskiej. Tam też odbędzie się “Szkoła Rodziców”, którą otworzy spotkanie z Janem Pospieszalskim.

/opr. mn/