Strona główna 0_Slider Folklor całego świata! Festiwal rozpoczęty

Folklor całego świata! Festiwal rozpoczęty [FOTO/VIDEO]

0

Piękne, kolorowe stroje, ludowe tańce i pieśni śpiewane przez artystów z całego świata obejrzeli widzowie na inauguracji 28. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu. Przejście widowiskowego korowodu przez Rynek uniemożliwił deszcz, który po chwili został przegoniony głośnymi brawami tłumnie zebranej publiczności. 

Strzegom stał się miejscem, do którego co roku przyjeżdżają zespoły z całego świata, aby pokazać swoją kulturę rodzimą. Prezentują one tańce ludowe w barwnych strojach, przy akompaniamencie tradycyjnych, dla swojego kraju, instrumentów – mówi prowadząca koncert otwarcia Małgorzata Majeran – Kokott.

Gospodarzem strzegomskiego festiwalu folkloru jest Zespół Folklorystyczny Kostrzanie, z którego to właśnie inicjatywy ta ludowa impreza powstała – Pomysł i idea stworzenia festiwalu powstała w czasie organizacji imprez z okazji 750–lecia nadania praw miejskich miastu Strzegom. To właśnie w 1992 roku Zespół Pieśni i Tańca „Kostrzanie” zorganizował imprezę pod nazwą „Przyjaciele Kostrzan”. 

W tegorocznej paradzie otwarcia wzięły udział zespoły z dziewięciu krajów: Bułgarii, Słowacji, Ukrainy, Czech, Gruzji, Irlandii, Kolumbii, Chile i Polski. Barwne przejście przez strzegomski Rynek pokrzyżowała jednak pogoda. W strugach deszczu artyści wkroczyli na scenę, gdzie zostali przywitani głośnymi oklaskami. To z kolei zadziałało na warunki atmosferyczne, bo po chwili ciemne chmury rozwiał wiatr, a zza nich wyszło słońce, które towarzyszyło już strzegomianom do końca dnia. Oprócz scenicznych wydarzeń na zgromadzonych czekała również strefa zabaw dla dzieci, a także różnego rodzaju food trucki.

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu potrwa do niedzieli. Oprócz tańców i śpiewu zespołów ludowych dla uczestników zostały przygotowane również występy gwiazd. Na finałowym koncercie wystąpią Sarsa i Kayah.

Tekst i foto: Artur Ciachowski

Poprzedni artykuł„Strażnik” Rynku powrócił [FOTO]
Następny artykułWypadek koło Olszan. Wezwane pogotowie lotnicze