Strona główna 0_Slider Ciemno ci? Idź na drugą stronę ulicy…

Ciemno ci? Idź na drugą stronę ulicy…

13

Oszczędnościami tłumaczy przedstawiciel miasta wyłączanie oświetlenia nad chodnikiem wzdłuż ulicy Sikorskiego i radzi, by przechodzić na drugą stronę jezdni. Lampy w tym miejscu wymieniano wraz z budową oświetlenia w Parku Sikorskiego. Park jest rozświetlony przez całą noc, podobnie zresztą jak Park Centralny.

O wyłączanych o 22.00 latarniach nad chodnikiem i  ścieżką rowerową na ulicy Sikorskiego, od Letniej do Wałowej, zaalarmowali czytelnicy Swidnica24.pl, wskazując, że tędy wiedzie droga z czynnego do późnych godzin nocnych Tesco w kierunku centrum miasta. Nad wskazywanym fragmentem zapada kompletna ciemność, bowiem nie dociera tutaj światło z lamp skierowanych na jezdnię. – Ciąg pieszo-rowerowy, o którym mowa jest traktem biegnącym wzdłuż Parku przy ul. Sikorskiego. Według naszych obserwacji ruch w tym miejscu, po godz. 22.00 znacząco maleje. Dlatego w kontekście możliwości i potrzeby oszczędzania energii (ceny jej szybują w górę) zdecydowano o jego wyłączaniu po godz. 22.00 – odpowiada na pytanie o przyczynę wyłączenia Mateusz Jadach asystent prezydent Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej. – Nieliczne osoby przemieszczające się ul. Sikorskiego wzdłuż Parku po godz. 22.00 mają możliwość korzystania z chodnika po przeciwnej stronie ulicy, oświetlonego zgodnie normą przez całą noc.

Lampy, o których mowa, zostały wymienione wraz z rewitalizacją Parku Sikorskiego. Zastosowano oprawy LED o mocy 36 WAT każda. Punktów świetlnych od ul. Wałowej do Letniej jest 24.

W Parku Centralnym jest 256 opraw ledowych i 97 reflektorów LED, działających przez całą noc. Jak podała rzeczniczka UM Magda Dzwonkowska w styczniu 2019 roku, “za zużycie energii elektrycznej do oświetlenia Parku Centralnego od pierwszego włączenia (lipiec 2018, przyp. red.) do dnia 31.12.2018 roku miasto zostało obciążone łącznie kwotą 1.159,03zł. brutto (stan na dzień 25.01.2019).

Rzeczniczka nie podała, ile kosztuje oświetlenie Parku Sikorskiego, tłumacząc: Nie mogę podać kosztów oświetlenia Parku Sikorskiego, ponieważ jest ono sterowane z szafy wspólnej dla okolicznego oświetlenia drogowego. Ilość zużytej energii mierzona jest przez jeden licznik, wspólny dla oświetlenia ulic: Sikorskiego, Of. Oświęcimskich, Spacerowej, Komunardów, Wałowej i skweru przy ul. Wałowej.

Agnieszka Szymkiewicz