Strona główna 0_Slider Tłumy na otwarciu nowej kładki nad jeziorem Bystrzyckim

Tłumy na otwarciu nowej kładki nad jeziorem Bystrzyckim [FOTO]

0

Koncert muzyków Filharmonii Sudeckiej towarzyszy uroczystemu otwarciu nowej kładki dla pieszych nad Jeziorem Bystrzyckim. Wstęgowa konstrukcja zastąpiła charakterystyczny most wiszący, który przez lata był jednym z symboli Zagórza Śląskiego.

Wiszący most został zbudowany w 1968 roku przez pracowników nieistniejącej już Huty Szkła “Wałbrzych”. Z podwieszonej na stalowych linach, mierzącej blisko 113-metrów konstrukcji rozciągał się piękny widok na jezioro i górę Chojna. Po charakterystycznie chyboczącej się kładce skakały kolejne pokolenia młodych świdniczan i wałbrzyszan. W ostatnich latach stan mostu coraz bardziej się pogarszał. Ostatecznie podjęto decyzję o rozbiórce kładki, która przez lata stała się nieodłącznym elementem Jeziora Bystrzyckiego.

Nowa konstrukcja została stworzona według projektu opracowanego przez Zespół Badawczo-Projektowy “Mosty-Wrocław”, pod kierownictwem prof. Jana Biliszczuka z Politechniki Wrocławskiej. To dwuprzęsłowa konstrukcja wstęgowa o rozpiętości przęseł od 22 do 80 metrów i całkowitej długości wynoszącej prawie 126 metrów. Pomost o szerokości podstawowej 2,40m, zwiększającej się do 4,90m w miejscach platform widokowych, został wykonany z 49 prefabrykowanych elementów żelbetowych, które ułożono na 4 linach nośnych.

Nie lada atrakcję stanowić ma także wyposażenie kładki. Ustawiona tam luneta pozwoli podziwiać piękne krajobrazy okalające malowniczo położone Jezioro Bystrzyckie oraz wynurzający się z góry Choina zamek Grodno. Ławki, posadowione w najszerszych miejscach, zachęcą do odpoczynku nie tylko pięknym widokiem, ale także multimedialnym wyposażeniem, modułami dźwiękowymi i podświetleniem LED. W ławkach zamontowano urządzenia umożliwiające odtwarzanie efektów dźwiękowych – odgłosy ptaków i szumu wody, zapowiedziane wcześniej przez lektora. Będzie można je usłyszeć po naciśnięciu przycisku. W balustradzie kładki zamontowane zostało oświetlenie z możliwością zmiany kolorów.

Rozbiórka starej i budowa nowej kładki dla pieszych pochłonęła prawie 7,2 mln zł. W najbliższym czasie zostanie zakończone ostatnie zadanie wartego blisko 13 mln 185 tys. złotych projektu, czyli budynek Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułCiemno ci? Idź na drugą stronę ulicy…
Następny artykułBez fajerwerków, ale z muzyczną ucztą. Nowa kładka otwarta! [FOTO/VIDEO]