Strona główna 0_Slider Bez fajerwerków, ale z muzyczną ucztą. Nowa kładka otwarta!

Bez fajerwerków, ale z muzyczną ucztą. Nowa kładka otwarta! [FOTO/VIDEO]

0

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się uroczyste otwarcie nowej przeprawy nad jeziorem Bystrzyckim. Wielobarwnie podświetlana kładka z trudem pomieściła wszystkich gości, chcących po raz pierwszy po zakończeniu budowy przejść się wijącą się konstrukcją.

Jak przypominał podczas wtorkowej uroczystości wójt gminy Walim, starania dotyczące przejęcia starej i budowy nowej przeprawy trwały od wielu lat. Gdy lokalnemu samorządowi udało się wreszcie przejąć dawny most wiszący, eksperci ocenili stan techniczny obiektu jako niedostateczny, a tym samym stanowiący zagrożenie dla ludzi. Jedynym wyjściem była budowa nowej przeprawy.

17 stycznia 2018 roku podpisano umowę na rozbiórkę starego mostu i budowę nowej kładki. W kwietniu 2018 roku zakończyło się burzenie zbudowanej w 1968 roku, mierzącej blisko 113 metrów i charakterystycznie chyboczącej się przeprawie, po której skakały kolejne pokolenia młodych świdniczan i wałbrzyszan. Szesnaście miesięcy później w tym samym miejscu stanęła dwuprzęsłowa konstrukcja wstęgowa o całkowitej długości wynoszącej prawie 126 metrów. – Kiwa się tak, jak poprzednia. Jest rozciągnięta na czterech linach, a dodatkowo przepięknie oświetlona nocą – mówił wójt Adam Hausman. Na kładce ustawiono multimedialne ławki mogące odtwarzać odgłosy ptaków i szum wody, a także zamontowano lunetę.

Wtorkową uroczystość w Zagórzu Śląskim uświetnił występ muzyków Filharmonii Sudeckiej pod batutą Bartosza Żurakowskiego, którzy podczas koncertu zaprezentowali dzieła muzyki klasycznej i filmowej. W planach był także pokaz pirotechniki, jednak ostatecznie nie doszedł on do skutku.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułTłumy na otwarciu nowej kładki nad jeziorem Bystrzyckim [FOTO]
Następny artykułPływalnia zaprasza po przerwie