Strona główna 0_Slider Rynek znów zmienił się w teatralną scenę

Rynek znów zmienił się w teatralną scenę [FOTO/VIDEO]

0

Spektakl „L’Estrada” Teatru na Walizkach rozpoczął XXII odsłonę Festiwalu Teatru Otwartego w Świdnicy. Wydarzenie z licznymi atrakcjami i przedstawieniami zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, potrwa do niedzieli.

Teatralne święto zainaugurowała premiera nowego spektaklu Teatru Na Walizkach, którego tytuł nawiązuje do klasyki światowego kina — filmu Federico Felliniego „La Strada”. To symboliczny ukłon w kierunku wielkiego reżysera, którego twórczość korzeniami sięgała cyrku i teatru ulicznego. Na płycie świdnickiego Rynku pojawił się połykacz balonów, magik, żongler-monocyklista, a także mim, który nic nie powie (choćby go nawet przypiekać ogniem).

Przed głównym wejściem do świdnickiego teatru uwagę widzów przyciągnął Teatr Łata z „Morskimi opowieściami”, czyli spektaklem utrzymany w konwencji teatru ruchu, o lekkiej formie z wyraźnymi odniesieniami do slapsticku rodem z niemego kina. Opowiadał on historię pary bohaterów, którzy nie mogąc zaciągnąć się na żaden okręt postanowili wziąć los we własne ręce i zbudować statek, na którym wyruszą w rejs.

O godzinie 20.00 przejście pod wieżą ratuszową opanował Teatr Czerwona Walizka ze spektaklem „W piwnicy Ducha Gór” wraz z dziesiątkami widzów. W spektaklu bohaterowie zeszli do domowych podziemi — a tam, wśród zapachu stęchlizny i plątaniny pajęczyn i kożucha kurzu wyłoniły się stare, zapomniane przedmioty po babci. Przedmioty przywołują historie…

Kulminacją piątkowych wydarzeń był spektakl „Fin Amor” Teatru Ewolucji Cienia. W warstwie fabularnej spektakl opowiada historię miłości Jego i Jej — bliżej nieokreślonych postaci, żyjących w dobie średniowiecza, wywodzących się z wyższych warstw społecznych. Spektakl ukazuje drogę powstawania uczucia z punktu widzenia mężczyzny – rycerza. Widzowie mogli śledzić historię bohaterów od irracjonalnego, pierwszego impulsu przez trudną drogę sprostania kodeksowi rycerskiemu, walkę z pokusami aż do zwieńczenia trudów i wyrzeczeń.

Jak wygląda program na sobotę?

  • Godz. 16.00—19.00 „Ale Heca” Strefa zabawy, Rynek — dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (plac c)
  • Godz. 17.00 „Bazar” Klaun Rufi Rafi, Rynek (plac a)
  • Godz. 18.00 „Koty 3” Teatr Gry i Ludzie, Rynek (plac b)
  • Godz. 19.00 „O psie podróżniku” Teatr Bajka, Rynek — dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (plac c)
  • Godz. 19.30 otwarcie wystawy Jana Kantego Pawluśkiewicza, Galeria Fotografii, Rynek 43
  • Godz. 20.00 spotkanie autorskie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem, sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury (Rynek 44)
  • Godz. 21.30 „Wiśniowy sad” Lwowski Teatr Woskresinnia, Rynek (plac a)

plac a — wejście do biur ŚOK przy słupie ogłoszeniowym

plac b — wejście główne do Teatru

plac c — dziedziniec pod Wieżą Ratuszową

/opr. mn/

fot. Artur Ciachowski, mn

Poprzedni artykułCo? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń
Następny artykułPapugi zakłócające spokój, zbyt głośny pociąg i obnażony bezdomny. Interwencje strażników