Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Teatralne spektakle na świdnickim Rynku, nocne zwiedzanie muzeum, święto lipy i miodu, zabawa z mydlanymi bańkami a może podziwianie motoryzacyjnych perełek? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

Festiwal Teatru Otwartego (piątek-niedziela)

Festiwal Teatru Otwartego to świdnickie letnie święto teatru, którego przewodnią ideą jest budowanie przestrzeni wspólnego spotkania i swobodnego, sprzyjającego kreatywności, klimatu wymiany kulturalnej – stąd też impreza ma charakter niekonkursowy. Jej ambicją jest prezentacja oraz powiązanie w sposób otwarty i dynamiczny różnych form teatralnej ekspresji (od wiodących prym przedstawień ulicznych, przez spektakle sceniczne, happeningi plastyczne, pokazy warsztatowe, performance, po dyskusje o teatrze).

Zapraszamy na tegoroczną, XXII już, edycję festiwalu (Świdnica, 5—7 lipca 2019), podczas której pokażemy wyraziste, pełne ekspresji, wigoru teatralnego i żywego ognia widowiska.

Więcej na stronie wydarzenia.

Dni Słowian i kultury dawnej w Sobótce (piątek-niedziela)

Noc Muzealna w Muzeum Dawnego Kupiectwa (piątek)

Podczas tegorocznej Nocy Muzealnej w Muzeum Dawnego Kupiectwa zostanie otwarta o godz. 19.00 wystawa „Rzeźba kameralna ze zbiorów Muzeum Miedzi w Legnicy”, której autorem jest dr Radosław Skowron. Eksponaty na wystawie prezentują nurty europejskiej rzeźby kameralnej wykonanej z brązu od końca XVIII w. po lata pięćdziesiąte XX w. Wśród kilkudziesięciu autorów są m.in.: Jean Baptiste Pigalle, Albert-Ernest Carrier de Belleuse (asystował mu Auguste Rodin), Emmanuel Villanis, Jean Antoine Injalbert, Bruno Zach, Ernst Seger, Paul Schulz, Bracia Łopieńscy, Józef Galica i Jaroslav Vonka, niezwykły kowal i rzeźbiarz z przedwojennego Wrocławia. Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia muzeum do 1 września. Ukoronowaniem wieczoru będzie koncert muzyki kameralnej w wykonaniu Futyma Quintet, który rozpocznie się o godz. 22.30.

Eko-targowisko w Pszennie (sobota)

W każdą sobotę, w godz. 7.00-14.00, za wyjątkiem świąt ustawowych serdecznie zapraszamy do Pszenna na EKO TARGOWISKO. Pierwsi wystawcy pojawili się 29 czerwca. Dla kupujących organizatorzy zadbali o ekologiczne torby. Można było zakupić jajka, warzywa, domowy makaron, miody, soki tłoczone za zimno, zioła, przyprawy a także rękodzieło.

Wizyta na targowisku to nie tylko zakupy. Dzięki obecności rolników, sadowników, czy ogrodników można otrzymać porady w zakresie uprawy warzyw, owoców, czy kwiatów. Wymienić się sprawdzonymi przepisami z paniami z Kół Gospodyń Wiejskich. Serdecznie zapraszamy w najbliższą sobotę, 6 lipca do Pszenna.

Wyścig kolarski „Szukamy następców Olimpijczyka Tadeusza Mytnika” (sobota)

6 lipca w Nowicach odbędzie się VI edycja wyścigu kolarskiego pod hasłem „Szukamy następców Olimpijczyka Tadeusza Mytnika”. Możliwych następców wychowanka MKS “Karolina”, medalisty olimpijskiego z Montrealu, będzie można oglądać od godziny 10.00 do 15.00.

W programie wydarzenia znalazło się spotkanie z mistrzami kolarstwa: Tadeuszem Mytnikiem, Mieczysławem Cieleckim, Józefem Bekerem i Mieczysławem Nowickim. Z kolei podczas towarzyszącemu imprezie piknikowi rodzinnemu na gości czekać będą: atrakcje dla najmłodszych, strzelanie z łuki, dania z grilla i domowe wypieki, a także wieczorna zabawa przy zespole „EXTRA”.

Święto Lipy i Miodu połączone z otwarciem świetlicy w Jugowej (sobota)

W najbliższą sobotę, 6 lipca o godz. 17.00 długo wyczekiwane przez mieszkańców Jugowej wydarzenie – otwarcie nowej świetlicy wiejskiej oraz kolejna edycja Święta Lipy i Miodu.

Obiekt, który powstał w jugowskim parku służyć będzie mieszkańcom jako miejsce spotkań, organizowania uroczystości rodzinnych i wspólnej integracji.

W programie imprezy zaplanowano m.in. przedstawienie teatru ,,Dwie Twarze”, występ zespołu Mirabelki, zawody strzeleckie, a także doroczne konkursy na najładniejszy strój pszczoły, ciasto i nalewki. Nie zabraknie również prezentacji wyrobów lokalnych na bazie lipy i miodu, a także pokazu uli, atrakcji dla dzieci czy zabawy tanecznej, którą poprowadzi DJ KrisS.

Święto Kwitnącej Lipy w Grodziszczu (sobota)

Wernisaż wystawy malarstwa Jana Kantego Pawluśkiewicza (sobota)

Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga (sobota-niedziela)

Już tylko kilka koncertów pozostało do końca IV Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga. Największy festiwal organowy w rejonie świdnickim rozpoczął się 2 czerwca i potrwa do 12 lipca 2019 roku. Tegoroczna edycja zbiegła się w czasie ze 150. rocznicą założenia firmy Schlag&Söhne. Wszystkie koncerty w ramach festiwalu wykonywane są w kościołach wyposażonych w organy tej firmy, aby ukazać różnorodność stylistyczną instrumentów budowanych przez dawną świdnicką wytwórnię.

Podczas koncertów Festiwalu prezentowana jest muzyka klasyczna i sakralna różnych epok z akcentem na XIX, XX i XXI wiek. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Dobrej Muzyki.

Sobota, 6 lipca, godz. 19.00: Wałbrzych, Kościół pw. św. Aniołów Stróżów, ul. Garbarska 4 (Stefano Pellini & Stefano Manfredini (Modena) – organy. W programie m.in: Mozart, Hesse, Baumert).

Niedziela: 7 lipca, godz. 19.00: Świebodzice, Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, ul. Bolesława Prusa 1 (Tadeusz Barylski (Częstochowa) – organy. W programie m.in.: Karg-Elert, Bach, Moniuszko, Guillmant).

Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości (niedziela)

Giełda Staroci od prawie 50 lat gromadzi w każdą pierwszą niedzielę miesiąca tłumy świdniczan oraz przyjeżdżających z całego Dolnego Śląska kolekcjonerów, łowców okazji i miłośników rzeczy, których w sklepach już kupić nie można.

Stałe spotkania mają w Świdnicy kolekcjonerzy numizmatów, pocztówek, birofiliści i filateliści. Kupić można meble, dzieła sztuki i biżuterię, stare zegary oraz akcesoria i części służące do przywracania starym przedmiotom ich dawnego blasku. Świdnicka Giełda jest jedną z trzech najstarszych w Polsce i drugą co do wielkości na Dolnym Śląsku.

Giełda rozpocznie się około godziny 8.00 i – w zależności od pogody i zainteresowania – potrwa do wczesnych godzin popołudniowych.

Targ Ziemi w Kraskowie (niedziela)

Słonecznie i wakacyjnie zapowiada się kolejna w tym roku edycja Targu Ziemi w Kraskowie. Do Bzowej Ostoi zapraszają organizatorzy, czyli Koopertywa 124 przy wsparciu Gminnego Ośrodka Kultury w Marcinowicach. W niedzielę, 7 lipca na odwiedzających czekać będzie ponad 30 lokalnych producentów i rękodzielników.

Początek targu o godzinie 11.00.

IV Żarowskie Spotkanie Miłośników Motoryzacji (niedziela)

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz Żarowska Izba Historyczna zapraszają właścicieli pojazdów zabytkowych, kolekcjonerskich, unikalnych, specjalnych, sportowych, tuningowych i militarnych do udziału oraz zaprezentowania swojej perełki motoryzacyjnej podczas IV Żarowskiego Spotkania Miłośników Motoryzacji.

W programie wydarzenia, które rozpocznie się o godzinie 14.00 na targowisku miejskim w Żarowie, oprócz wystawy pojazdów znalazły się: pokazy ratownictwa drogowego OSP Żarów i OSP Mrowiny, konkurs rzutu oponą, występ Bartka Jakóbiaka. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych oraz stoisk z gastronomią.

Mydlany Park w Żarowie (niedziela)

Festiwal ulotnego piękna, czyli Mydlany Park 4, odbędzie się 7 lipca 2019 roku w przestrzeni zabytkowego parku w Żarowie! Wszystkim miłośnikom baniek mydlanych, podczas festiwalu udostępnimy profesjonalny-autorski sprzęt do robienia baniek mydlanych (tych małych i dużych), przeprowadzamy instruktaż, a dla wybranych pasjonatów przewidujemy upominki, zniżki do zaprzyjaźnionych sklepów animatorskich, płyn oraz wspaniałe wspomnienia…

Mydlana impreza rozpocznie się o godzinie 16.00. W jednym momencie Park Miejski w Żarowie, wypełniony zostanie mnóstwem baniek i tuneli mydlanych. Prosto ze sceny, w rytm muzyki cztery wydajne wytwornice wypuszczą setki tysięcy małych banieczek, które będzie można łapać! W pobliżu sceny rozdamy tradycyjne zestawy do robienia baniek i mydlane „miecze”, aby stworzyć kącik małych banieczek dla najmłodszych uczestników festiwalu. Pod starymi drzewami przeprowadzimy warsztaty malowania pianą, które zakończą się wernisażem abstrakcyjnych prac plastycznych, które będziemy podziwiać (jeśli tylko nie zabiorą ich dzieci do domu)!

Po rodzinnym happeningu, bardzo płynnie przejdziemy do kolejnego punktu programu – Piana Party (godz. 18-20). W programie znalazła się Zumba w bańkach, którą poprowadzą najlepsze „Sztuki w mieście”. Po występie dziewczyn, Ochotnicza Straż Pożarna z Pożarzyska stworzy mydlaną wyspę, w której do muzyki na żywo tworzonej przez DJ Robsona będziemy bawić się w bańkach i pianie! Do dyspozycji gości przez cały czas trwania festiwalu dostępna będzie strefa relaksu wraz ze smaczną gastronomią na 4 kółkach i inne atrakcje!

/opr. mn/

Poprzedni artykułPo podwyżce cen biletów do Wrocławia: prezydent apeluje o przywrócenie promocji
Następny artykułRynek znów zmienił się w teatralną scenę [FOTO/VIDEO]