Strona główna Wydarzenia Świdnica Po podwyżce cen biletów do Wrocławia: prezydent apeluje o przywrócenie promocji

Po podwyżce cen biletów do Wrocławia: prezydent apeluje o przywrócenie promocji

4

Od 1 lipca tego roku za przejazd ze Świdnicy szynobusem do stolicy Dolnego Śląska pasażerowie płacą pełną stawkę, czyli 13,50 zł. Do końca czerwca było to tylko 8 złotych. Prezydent Świdnicy zwróciła się z apelem do marszałka województwa dolnośląskiego o przywrócenie okresu promocyjnego dla cen biletów kolejowych na trasie Świdnica-Wrocław.

Bezpośrednie połączenie kolejowe Świdnicy z Wrocławiem wróciło do rozkładu po 13 latach. Zostało ponownie uruchomione w grudniu 2013 roku. Od tego czasu nowoczesne i wygodne szynobusy dowożą pasażerów do stolicy Dolnego Śląska. Średnio jest ich blisko 13 000 miesięcznie. Na tak dużą popularność tego środka transportu miała wpływ promocyjna cena biletów, która obowiązywała do 1 lipca tego roku. Po jej zakończeniu pasażerowie za przejazd uiszczają pełną stawkę. Odpłatność za bilet miesięczny wzrosła z 180 zł do 269 zł. Niespodziewana i drastyczna podwyżka cen wywołała zdziwienie i irytację części mieszkańców.

Sygnały dotyczące wzrostu opłat za przejazd dotarły także do świdnickiego magistratu. W związku z tym prezydent Świdnicy wystosowała do marszałka województwa dolnośląskiego, Cezarego Przybylskiego oraz do zarządu Kolei Dolnośląskich pismo z apelem o ponowne rozważenie przywrócenia cen promocyjnych na tej trasie. Jak wskazuje, w dużej mierze korzystają z niej uczniowie szkół ponadpodstawowych, studenci oraz osoby dojeżdżające do pracy.

Prezydent Świdnicy wyraża również swoje obawy co do skutków, jakie mogą wystąpić w przypadku braku promocyjnych opłat na bilety. – Spowodować może spadek liczby pasażerów, korzystających z usług Kolei Dolnośląskich. Przyczyni się to również do zwiększenia wykluczenia transportowego do stolicy naszego województwa ze Świdnicy i okolic. Zmniejszy to jednocześnie bezpieczeństwo podróżnych oraz zwiększy obciążenie w ruchu kołowym na bardzo niebezpiecznej drodze krajowej nr 35 – pisze w swoim liście do marszałka, prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Jak dodaje Mateusz Jadach z biura prezydent Świdnicy, likwidacja promocyjnej oferty na przejazdy kolejowe do Wrocławia nie była konsultowana z Urzędem Miejskim. Świdnicki magistrat nie dotował także tego połączenia.

/opr. mn/

Poprzedni artykułPięciolatek wypadł z czwartego piętra
Następny artykułCo? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń