Strona główna 0_Slider Świętowali 20-lecie powiatu. „Dołożył niemałą cegiełkę dla poprawy życia lokalnej społeczności”

Świętowali 20-lecie powiatu. „Dołożył niemałą cegiełkę dla poprawy życia lokalnej społeczności” [FOTO]

0

Samorządowcy związani z powiatem, przedstawiciele gmin, regionów partnerskich, a także jeden ze współtwórców reformy administracyjnej wzięli udział w uroczystej gali z okazji 20-lecia samorządu powiatowego i powiatu świdnickiego. Była to okazja do podsumowań, wręczenia nagród i odznaczeń dla osób zasłużonych.

Przez ostatnie 20 lat trwała i trwa dyskusja na temat celowości istnienia powiatów. Pomimo dość ograniczonej struktury dochodów powiaty przez lata udowadniały i udowadniają, że metka pozbawionych kompetencji organów jest niesprawiedliwa i nieprawdziwa. Pomysłowością i zaangażowaniem samorządowców powiaty się dziś organizmami mającymi realny wpływ na kształtowanie życia społeczności lokalnej – mówił starosta świdnicki Piotr Fedorowicz.

Samorząd powiatowy na przestrzeni ostatnich 20 lat dołożył niemałą cegiełkę dla poprawy komfortu, bezpieczeństwa i warunków życia lokalnej społeczności. Dokończenie budowy regionalnego szpitala „Latawiec”, budowa szkoły specjalnej w Świdnicy, budowa drogi powiatowej nr 3396, budowa nowej siedziby pogotowia ratunkowego, remont auli I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, czy też wielomilionowe inwestycje w powiatową infrastrukturę oraz bazę oświatową i sportową. Na tych kilka tylko z wielu dokonań inwestycyjnych powiatu świdnickiego w ostatnim 20-leciu wydanych zostało prawie 300 mln złotych – wyliczał starosta. – Powiat świdnicki to nie tylko wielomilionowe inwestycje, to także kultura, sport, współpraca i otwartość na innych. Efektem tego są ścisłe i partnerskie współprace z samorządami z Polski i z zagranicy. Wspólne działania z powiatami kartuskim, łowickim, tatrzańskim, z powiatem Bergstrasse z Niemiec, a także z czeskim miastem Jičín, skierowane przede wszystkim do młodzieży, pozwalają poznawać tradycje i kulturę innych regionów.

Dzisiaj powiat świdnicki to silnie gospodarczo rejon, który nie boryka się z problemami migracji ludności, a którego dużym walorem jest bliskie położenie w stosunku do Wrocławia – stolicy województwa dolnośląskiego, jak również bogate złoża surowców mineralnych. Z pewnością wszystko to korzystnie wpływa na możliwości rozwojowe powiatu i poziom życia jego mieszkańców. Wszystko to nie zaistniałoby, gdyby nie praca i serca dziesiątek a nawet setek ludzi – zaznaczał Fedorowicz, składając przy tym wyrazy uznania dla swoich poprzedników na stanowisku starosty: Wojciecha Murdzka, Jacka Wajsa i Zygmunta Worsy, a także samorządowców i pracowników starostwa. – To waszymi decyzjami oraz pracą jesteśmy silni i postrzegani na zewnątrz jako sprawni organizatorzy i zarządzający. Dziękuję wam za codzienną, żmudną, najczęściej urzędniczą robotę, która częstokroć bywa monotonna, niedoceniana, a zdarzają się również momenty mało przyjemne.

Wtórował mu przewodniczący Rady Powiatu. – Przez 20 lat funkcjonowania powiatu świdnickiego, miał on czterech starostów i prawie 115 radnych. Na ręce obecnych radnych i tych z poprzednich kadencji chciałbym złożyć najszczersze podziękowania za zgodną współpracę na rzecz całego powiatu i jego mieszkańców. Przez 20 lat pracy Rada Powiatu Świdnickiego podjęła 1563 uchwały na 219 sesjach. Nierzadko spieraliśmy się i twardo obstawali przy swoich argumentach, jednak wierzę, że zawsze było to czynione z myślą o mieszkańcach naszego powiatu – zaznaczał Krzysztof Sołtys.

Podczas uroczystej gali 20-lecia powiatu okolicznościowe wystąpienie wygłosił współautor reform administracyjnych w latach 1989-1999, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, przewodniczący rady Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej – Jerzy Stępień, a także ekspert Związku Powiatów Polskich – Ludwika Węgrzyna. Wręczone zostały także nagrody i odznaczenia za działania na rzecz samorządu.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułMłodzi muzycy na warsztatach z kompozytorem [FOTO]
Następny artykułDomki ogrodowe od producenta Eko Architektura