Strona główna 0_Slider Pocięte, oblane i popisane. Kolejne wyborcze banery zniszczone

Pocięte, oblane i popisane. Kolejne wyborcze banery zniszczone

25

Kampania wyborcza wchodzi w decydującą fazę. W niedzielę Polacy zdecydują, kto będzie ich reprezentował w Parlamencie Europejskim. Podobnie jak podczas ubiegłorocznych wyborów samorządowych w Świdnicy dochodzi do dewastowania plakatów, pomimo grożących za to konsekwencji. W ostatnim czasie ofiarą wandala padł materiał promujący liderkę dolnośląsko-opolskiej listy Prawa i Sprawiedliwości.

fot. Henryk Kosiorowski

Nieznany sprawca pociął wyborczy plakat minister edukacji Anny Zalewskiej, który został zawieszony przy skrzyżowaniu ulic Łukasińskiego i Stęczyńskiego. Wcześniej, w połowie maja popisany został plakat wiceprezydenta Świdnicy, Szymona Chojnowskiego, kandydującego do europarlamentu z list Wiosny. Oblany czarną farbą został też jeden z jego billboardów w Strzegomiu.

Do licznych aktów wandalizmu dochodziło przed ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi. Niszczone były m.in. plakaty na słupach ogłoszeniowych w Żarowie, gdzie wizerunkowi jednego z kandydatów “wydrapano” oczy, a przez ponad tydzień przy ulicy Rolniczej w Świdnicy systematycznie niszczone były banery jednego z kandydatów na prezydenta miasta – 67-letni sprawca zdewastował w sumie czternaście plakatów, na jednym z nich namalował swastykę a zdjęcie kandydata upodobnił do Adolfa Hitlera. Kilkukrotnie dochodziło też do zrywania wyborczych banerów.

Niszczenie materiałów wyborczych jest zagrożone karami. Zgodnie z art. 67 kodeksu wykroczeń, „kto umyślnie uszkadza lub usuwa ogłoszenie wystawione publicznie przez instytucję państwową, samorządową albo organizację społeczną lub też w inny sposób umyślnie uniemożliwia zaznajomienie się z takim ogłoszeniem, podlega karze aresztu albo grzywny”.

/mn/

Poprzedni artykułCo dalej z budową asfaltowni w Żarowie?
Następny artykułJak wypożyczyć samochód żeby nie przepłacić – poradnik