Strona główna 0_Slider Strajk trwa. Co z egzaminem gimnazjalnym?

Strajk trwa. Co z egzaminem gimnazjalnym?

25

Od wczoraj większość szkół publicznych w powiecie świdnickim strajkuje. 10 kwietnia powinny rozpocząć się egzaminy gimnazjalne. Czy wszędzie się odbędą?

Przygotowania do egzaminu w SP nr 2

 

W środę, 10 kwietnia absolwenci ostatnich klas gimnazjum będą pisali dwa egzaminy. Pierwszy, z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie, rozpocznie się o godzinie 9.00. Drugi, z języka polskiego, zacznie się o godzinie 11.00.

Czwartek to dzień matematyki i przedmiotów przyrodniczych. Uczniowie przystąpią do dwóch egzaminów o godzinie 9.00 i 11.00. W piątek, 12 kwietnia gimnazjaliści zmierzą się językami obcymi. Egzamin na poziomie podstawowym rozpocznie się o 9.00, na poziomie rozszerzonym o godzinie 11.00.

W szkołach publicznych, w których strajkuje większość nauczycieli, problem jest przede wszystkim z egzaminami językowymi. – W przypadku pozostałych możemy zmniejszyć liczbę sal i tym samym ograniczyć liczbę potrzebnych do przeprowadzenia egzaminów osób. W przypadku egzaminów językowych takiej możliwości nie ma – mówi Małgorzata Pielach, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 105. W przeprowadzeniu egzaminów pomogą katecheci, nauczyciele ze szkół niepublicznych oraz ci, którzy nie strajkują. W Szkole Podstawowej nr 2 dyrektor Alicja Matysik o pomoc poprosiła rodziców. – Dzisiaj musimy przygotować salę do egzaminów, zwieźć z pięter i ustawić 60 stołów wraz z krzesłami. Łącznie ze mną pracują w tej chwili 3 osoby, do pomocy zgłosił się na razie jeden rodzic – wylicza dyrektorka placówki i dodaje, że wciąż pod znakiem zapytania są egzaminy językowe. – Egzaminu z języka obcego nie można przeprowadzić na sali gimnastycznej. Jest zadanie ze słuchu i nie możemy narazić uczniów na to, że nie zrozumieją treści z powodu pogłosu. Potrzeba kilku sal, a tym samym wielu osób. O sytuacji poinformowałam panią wizytator kuratorium oświaty, złożyłam zapotrzebowanie na pomoc poprzez stronę MEN.

– Jestem całym sercem z dziećmi i zrobię wszystko, by egzamin się odbył – mówi Alicja Matysik. – Jestem też całym sercem z nauczycielami. Sama od lat pracuję jako nauczycielka, mój mąż jest nauczycielem. Mamy prawo oczekiwać, że ktoś doceni nauczycieli, którzy w swoją pracę wkładają mnóstwo czasu, poświęcenia, serca. Dość plucia na nauczycieli.

Świdnica

Szkoła Podstawowa nr 2: zagwarantowane jest przeprowadzenie egzaminów 10 i 11 kwietnia, egzamin 12 kwietnia zagrożony;

Szkoła Podstawowa nr 4: zagwarantowane jest przeprowadzenie egzaminów 10 i 11 kwietnia, egzamin 12 kwietnia zagrożony;

Szkoła Podstawowa nr 6: szkoła przygotowuje się do przeprowadzenia egzaminów; jak informuje dyrekcja, obsada jest minimalna i jeśli tylko nie dojdzie do nieprzewidzianych wypadków losowych, egzaminy 10.11 i 12 kwietnia będą przeprowadzone;

Szkoła Podstawowa nr 105: zagwarantowane jest przeprowadzenie egzaminów 10, 11 i 12 kwietnia.

Gmina Świdnica

Egzamin gimnazjalny zostanie przeprowadzony.

Strzegom

Egzaminy odbędą się bez zakłóceń.

Dobromierz

Egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty, zgodnie z zapewnieniami dyrektorów szkół, zostaną przeprowadzone bez zakłóceń.

Świebodzice

Egzaminy gimnazjalny i ósmoklasisty będą przeprowadzone.

Marcinowice

Egzaminy gimnazjalny i ósmoklasisty zostaną przeprowadzone.

Żarów

Egzaminy gimnazjalny i ósmoklasisty zostaną przeprowadzone.

Zebrała Agnieszka Szymkiewicz

Zdjęcie Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułŻarowska oświata też strajkuje. Co z dziećmi?
Następny artykułSześciu nietrzeźwych kierowców