Strona główna 0_Slider Dworzec pod czujniejszym nadzorem?

Dworzec pod czujniejszym nadzorem?

2

20 tysięcy złotych ma trafić na wymianę kamer w budynku dworca kolejowego Świdnica Miasto. W planach jest także rozbudowa monitoringu na placu 1000-lecia.

Jak zapewniają strażnicy miejscy i świdniccy urzędnicy, nieustannie prowadzone są działania w zakresie utrzymania ładu i porządku w obrębie Centrum Przesiadkowego, w skład którego wchodzi także budynek dworca. Według wyliczeń magistratu, w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2019 roku patrole straży dokonały tam 149 kontroli, a 24 razy podejmowano interwencje w związku z naruszeniem prawa. Były pouczenia, mandaty i wnioski do sądu.

Strażnicy, których siedziba mieści się właśnie w dworcowym budynku, interweniowali także dzięki znajdującym się w gmachu kamerom. Tak było chociażby w styczniu, gdy operator miejskiego monitoringu zauważył, że w holu świdnickiego dworca doszło do bójki. Nagranie z kamer pomogło także zatrzymać wandala, który w kwietniu wybił szybę w drzwiach prowadzących do poczekalni.

Monitoring wizyjny to jedno ze skuteczniejszych narzędzi, które jest dzisiaj wykorzystywane w coraz szerszym zakresie do zwalczania działań niezgodnych z prawem. Zainstalowanie kamer monitoringu wizyjnego w miejscach publicznych, sprawna ich obsługa i natychmiastowa reakcja służb przyczyniają się do znacznego spadku zdarzeń o charakterze naruszenia obowiązującego porządku prawnego. Sama informacja o tym, że są zamontowane na danym obszarze powoduje zmniejszenie występowania tam naruszeń przepisów prawa. Ma zatem także działanie prewencyjne – zapewniał komendant Marek Fiłonowicz w raporcie o wynikach pracy Straży Miejskiej za 2018 rok. Aktualnie w skład systemu miejskiego monitoringu wchodzą 83 kamery.

Zgodnie z projektem zmian w budżecie miasta, którym w najbliższy piątek zajmą się świdniccy radni, na modernizację kamer na dworcu ma trafić 20 tys. złotych. Kolejne 20 tysięcy wspomoże rozbudowę monitoringu na placu 1000-lecia, w rejonie ogrodu różanego. – W chwili obecnej funkcjonujący tam monitoring miejski obejmuje swoim zasięgiem zbyt małą część terenu tego skweru – twierdził radny Wiesław Żurek w interpelacji złożonej na ręce prezydent Świdnicy. W odpowiedzi uzyskał zapewnienie o montażu nowej kamery obrotowej.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułPorzucił śmieci na Zarzeczu. Wśród nich dokumenty z własnym nazwiskiem
Następny artykułPrzekształcenia szkół, sprawozdanie PCPR. Zbliża się VI sesja Rady Powiatu