Strona główna 0_Slider Do kogo trafi „Kronika miasta Świdnicy”?

Do kogo trafi „Kronika miasta Świdnicy”?

0

Dużym zainteresowaniem czytelników Swdnica24.pl cieszył się konkurs, towarzyszący wydaniu pierwszego polskiego tłumaczenia liczącej ponad 100 lat „Kroniki Miasta Świdnicy”. Dwa ufundowane przez wydawcę egzemplarze maja już swoich właścicieli.

Pochodząca z 1908 roku “Kronika miasta Świdnicy”, napisana przez świdnickiego nauczyciela Wilhelma Schirrmanna, została wydana  nakładem świdnickiego wydawnictwa Errata-Kubara Lamina z inicjatywy Andrzeja Dobkiewicza.

Schirrmann cały wysiłek kronikarza skupił przede wszystkim na okresie XIX i początku XX wieku, a zatem czasach, które były mu bliskie, współczesne i które w jakiejś mierze współtworzył na lokalnym, świdnickim gruncie, angażując się chociażby w pracę na płaszczyźnie działalności związkowej i stowarzyszeniowej. Gdy poprzednie epoki opisywał na podstawie dostępnych mu źródeł jedynie z perspektywy retrospektywnej, to w swe bliższe czasy włożył całe swe serce i całą duszę. Z wielką pasją przedstawiał on zagadnienia o charakterze politycznym, społecznym, kulturowym – mówi Sobiesław Nowotny, autor tłumaczenia.

Aby wzbogacić obecne, pierwsze, polskie wydanie kroniki Wilhelma Schirrmanna, poszerzono treść książki o obszerną wkładkę ilustracyjną. Składa się na nią blisko 100 wizerunków wybitnych osób, które urodziły się w Świdnicy, żyły i pracowały w naszym mieście oraz zmarły w nim lub poprzez nawet krótki związek ze Świdnicą, odcisnęły swój ślad w jej dziejach.

„Kronikę miasta Świdnicy”  można kupić w redakcji “Wiadomości Świdnickich” (aleja Niepodległości 3/5) oraz w sprzedaży wysyłkowej (www.errata.pl, [email protected]).

Rozstrzygnięcie konkursu

Pytanie konkursowe brzmiało: Jakie imię nosił pierwszy władca z dynastii Piastów świdnicko-jaworskich?

Prawidłowa odpowiedź to Bolko I Surowy.

Nagrody otrzymują Igor Makowski i Tomasz Bobiński.

Dziękujemy za wszystkie nadesłane odpowiedzi!

/red./

Poprzedni artykułGdzie na wakacje 2019? Najpopularniejsze kierunki wakacyjnych wojaży
Następny artykułStrajk nauczycieli trwa