Strona główna 0_Slider W szkołach i przedszkolach trwa referendum strajkowe

W szkołach i przedszkolach trwa referendum strajkowe

0

W niemal wszystkich publicznych szkołach ponadpodstawowych w powiecie świdnickim, w pięciu szkołach podstawowych i w czterech miejskich przedszkolach w Świdnicy rozpoczęło się dzisiaj referendum strajkowe. Nauczyciele zadecydują, czy od 8 kwietnia rozpocząć  protest.

Fot. Dariusz Nowaczyński

W lutym Związek Nauczycielstwa Polskiego w całej Polsce wszedł w spory zbiorowe z dyrektorami publicznych placówek oświatowych, domagając się 1000 złotych podwyżki dla nauczycieli i wszystkich pracowników oświaty. Ani związku, ani środowiska nie przekonały 5% podwyżki dla nauczycieli, naliczane od początku roku ani przedstawiane przez minister edukacji Annę Zalewską plany kolejnego wzrostu płac jeszcze  w tym roku.

Spór zbiorowy nie doprowadził do porozumienia, stąd kolejny krok. Nauczyciele w referendach zadecydują, czy rozpocząć strajk. Jak podaje świdnicki oddział ZNP, głosowania rozpoczęły się w niemal wszystkich szkołach ponadpodstawowych w Świdnicy, w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie, w Zespole Szkół im. J.Śniadeckiego w  Żarowie, w Liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół w Strzegomiu, w Szkole Specjalnej oraz w Liceum Ogólnokształcącym (którego wieloletnim nauczycielem i wicedyrektorką była minister Anna Zalewska) w Świebodzicach. W Świdnicy referenda rozpoczęły się w e wszystkich publicznych szkołach podstawowych oprócz SP nr 1 oraz w przedszkolach nr 3, 6, 15 i 16. Potrwają do czwartku, a wynik będzie znany najpóźniej w poniedziałek, 18 marca. – Prawdziwą odpowiedź na pytanie, jak duża jest determinacja środowiska oświatowego, będziemy znali tak naprawdę dopiero o 7.30 8 kwietnia. Wtedy okaże się, gdzie faktycznie dojdzie do strajku – mówi Aleksandra Szukała-Woźniak, szefowa ZNP w Świdnicy.

Oświatowa Solidarność samodzielnie rozmawia z rządem. Zgodnie z komunikatem przewodniczącego, negocjacje potrwają do 20 marca. Tymczasem od wczoraj siedmiu nauczycieli, członków oświatowej Solidarności, prowadzi strajk okupacyjny małopolskiego kuratorium oświaty.

Przypomnijmy, że w Świdnicy w spór zbiorowy z dyrektorami publicznych szkół i przedszkoli wszedł także Związek Zawodowy Świdniczanie, który domaga się 500 złotych podwyżki dla pracowników obsługi i administracji.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułPowiatowe potyczki z angielskim i niemieckim
Następny artykułWygrane AKS-u i Zjednoczonych