Strona główna 0_Slider Świdniczanin pokonał zamarznięty Bajkał!

Świdniczanin pokonał zamarznięty Bajkał! [FOTO]

2

Pochodzący ze Świdnicy Paweł Król pokonał trasę Baikal Ice Marathon, biegu uchodzącego za jeden z najtrudniejszych na świecie. Śmiałkowie, którzy zdecydowali się w nim wystartować, musieli zmierzyć się z ponad 42-kilometrową trasą wytyczoną po zamarzniętej tafli najgłębszego jeziora świata – Bajkału.

Zwycięzcą XV edycji ekstremalnego biegu został Anton Dolgov z Moskwy, który pokonał maratoński dystans w czasie 3 godz. 5 min. 5 sec. Na podium stanęli także Siergiej Kałasznikow z Irkucka (3:12:56) oraz Jan Ďuk z czeskiego miasta Příbram (3:14:09). W sumie tegoroczny Baikal Ice Marathon ukończyło 126 zawodników z 28 krajów, w tym 12 polskich biegaczy, którzy byli najliczniejszą po gospodarzach grupą uczestników.

Najszybszy z Polaków okazał się Mariusz Wira (3:25:41), który zajął 5 miejsce. Świdniczanin Paweł Król uplasował się na 24. miejscu w kategorii open z czasem 4:05:35. –  Na początku byłem niezadowolony, że nie udało mi się złamać czasu 4 godzin, bo było tak blisko. Uświadomiłem sobie jednak, że spośród Naszych zawodników zabrakło mi najmniej do rekordy życiowego, tylko 18 min… To zmieniło postać rzeczy. W końcu to jeden z najcięższych maratonów na świecie! Trzeba cieszyć się z samego ukończenia, a ja nie miałem mocy na nadludzkie wyczyny – podkreśla świdniczanin.

Jak dodaje, podczas startu biegu temperatura wynosiła od -7 do -9ºC. – Temperatura na tym biegu nie jest aż takim problemem, wystarczy dobrze dobrać warstwy i okleić twarz. Największym wyzwaniem była zdecydowanie nawierzchnia, ubity śnieg od quadów i skuterów był ok, ale na początku było go mało, przeważał sypki i zapadający się, druga połówka to już bieganie po lodzie (a w butach z kolcami ciężko o amortyzację), więc biegło się jak po betonie – opowiada Król.