Strona główna 0_Slider Dotacje dla działkowców, zmiany w szkołach i budżecie. Tak głosowali radni

Dotacje dla działkowców, zmiany w szkołach i budżecie. Tak głosowali radni

4

Pięcioma projektami uchwał zajmowali się w piątek świdniccy radni. Co wywołało spór i ożywioną dyskusję, a co przegłosowano jednomyślnie? Oto podsumowanie V sesji Rady Miejskiej.

Jedną z pierwszych decyzji podjętych przez radnych w piątek, było przyjęcie planu pracy Rady Miejskiej na 2019 roku (pobierz). Przykładowo podczas marcowej sesji wystąpią komendanci straży miejskiej, policji i straży pożarnej, przedstawiając raporty o stanie bezpieczeństwa miasta. W kwietniu przedstawione zostanie sprawozdanie o wykorzystaniu funduszy unijnych, w maju – o stanie realizacji miejskich inwestycji. Na czerwiec zaplanowano udzielenie absolutorium prezydent Świdnicy, na wrzesień – dyskusję w sprawie budowy miejsc parkingowych, zaś na grudzień – przyjęcie budżetu na 2020 rok. Oprócz tego radni zajmą się także przyjęciem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla: Kraszowic, ul. Łącznej, ul. Pafalu oraz zmian tekstowych dla obszaru „Śródmieście – południe”. Sesji rady nie przewidziano w lipcu.

Plan pracy został przyjęty przez 22 radnych, nikt nie głosował przeciw.

Przenosiny SP105 i zamknięcie dawnego Gimnazjum nr 1

Zdecydowanie bardziej ożywiona dyskusja towarzyszyła podjęcia formalnej decyzji o zmianie siedziby Szkoły Podstawowej nr 105 (projekt do pobrania) i Szkoły Podstawowej nr 4 (projekt do pobrania). Pierwsza z nich od 1 września przeniesie się z ul. Folwarcznej do budynku byłego Gimnazjum nr 3 przy ul. Saperów. Z kolei Szkoła Podstawowa nr 4 w całości funkcjonować będzie w budynku przy ul. Marcinkowskiego i z nowym rokiem szkolnym opuści pomieszczenia po dawnym Gimnazjum nr 1 przy ul. Kozara-Słobódzkiego. Zmiany są efektem reformy edukacji, likwidującej gimnazja i wprowadzającej 8-letnie szkoły podstawowe. Podczas piątkowej sesji reforma ponownie została stanowczo skrytykowana przez prezydent Świdnicy, która odniosła się zarazem do kwestii cięć w subwencji oświatowej dla miasta – została ona zmniejszona o ponad 1 mln 200 tys. złotych. – Taka decyzja Ministerstwa Finansów to skandal. Nigdy jeszcze Świdnica i przypuszczam, że inne miasta też, nie straciły tak znacznej części subwencji oświatowej. Dzieje się to w roku, w którym musimy się liczyć raczej z koniecznością dołożenia środków do oświaty, bo czekają nas wydatki dziś jeszcze nieprzewidywalne. Wiążą się one przede wszystkim ze zwolnieniami nauczycieli i koniecznością wypłacenia im odpraw – mówiła Beata Moskal-Słaniewska.

W odpowiedzi na wątpliwości radnych dotyczących zagospodarowania dwóch szkolnych gmachów, przeznaczonych do zamknięcia wraz z 1 września, stwierdziła: – Budynkiem przy ul. Folwacznej zainteresowana jest świdnicka prokuratura, z którą od dłuższego czasu prowadzone są rozmowy związane z jego przejęciem i zagospodarowaniem. W budynku po dawnym gimnazjum przy ul. Kozara-Słobódzkiego odbywać się będą zajęcia prowadzone przez instruktorów Młodzieżowego Domu Kultury, tymczasowo przeniesiona zostanie tam siedziba biblioteki ze Szkoły Podstawowej nr 2. Swoje miejsce znajdą tam także studenci Społecznej Akademii Nauk. Rozmowy prowadzimy również z przedstawicielami Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Koło w Świdnicy, które zainteresowane jest prowadzeniem w tym miejscu warsztatów terapii zajęciowej.

Za uchwałą w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej nr 105 zagłosowało 16 radnych, 1 był przeciw, a 6 się wstrzymało. Z kolei za uchwałą dotyczącą dawnego budynku Gimnazjum nr 1 głosowało 13 radnych, 8 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.

Zmiany w budżecie i WPF

Bez większych uwag rajcy zaakceptowali przedłożone przez świdnicki urząd projekty zmian w budżecie miasta (projekt do pobrania) oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej (projekt do pobrania). Jedna z budżetowych zmian dotyczyła przeznaczenia 100 tys. złotych na remont elewacji i dachu budynku Przedszkola Miejskiego nr 6 przy ulicy Komunardów (więcej).

W obu przypadkach „za” głosowało 13 radnych, przeciw – 1, wstrzymało się – 7.

Dotacje dla działkowców

Ostatnim z projektów procedowanych podczas V sesji Rady Miejskiej była uchwała dotycząca wprowadzenia miejskich dotacji dla działkowców (projekt do pobrania). Zgodnie z uchwałą, stowarzyszenia prowadzące rodzinne ogródki działkowe będą mogły otrzymać do 10 tysięcy złotych z przeznaczeniem na budowę i remonty ogrodowej infrastruktury.  Jak tłumaczyli przedstawiciele Urzędu Miejskiego, rocznie na dotacje rezerwowane będzie 30 tys. złotych, przy czym jest szansa, że pierwsze wnioski będzie można składać jeszcze w tym roku.

Za przyjęciem uchwały głosowało 18 radnych, trzech wstrzymało się od głosu.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułWygrany sparing biało-zielonych [FOTO]
Następny artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Plac Grunwaldzki