Strona główna 0_Slider Nie żyje prezydent Gdańska. Wieczorem świdniczanie oddadzą mu hołd

Nie żyje prezydent Gdańska. Wieczorem świdniczanie oddadzą mu hołd

9

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje. Poinformował o tym doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Wczoraj, podczas „Światełka do nieba” w trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent Gdańska został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W., który wtargnął na scenę. Napastnik wykrzykiwał, że za jego pięcioletni pobyt w więzieniu winna jest PO. Prezydent Adamowicz był reanimowany, trafił w ciężkim stanie do szpitala. – Mimo wszelkich starań nie udało się go uratować – powiedział dr Tomasz Stefaniak. Prezydent Adamowicz miał 53 lata.

Po śmierci prezydenta Gdańska, Jerzy Owsiak poinformował o złożeniu rezygnacji z funkcji prezesa zarządu Fundacji WOŚP. Jak stwierdził, jego decyzja jest spowodowana tym, że za śmierć prezydenta Adamowicza została oskarżona fundacja oraz on sam. – Ta nienawiść, która jest gdzieś w ludziach, eksplodowała w sposób ekstremalny. Trudno winić organizatorów. To się wydarzyło na bliskiej sercu wielu Polaków imprezie – mówił podczas konferencji prasowej.

Od 25 lat staczam boje z ludźmi, którzy mi grożą. Niestety, polski wymiar sprawiedliwości i policja nie dają sobie z tym rady. Policja zatrzymała dziś osobę, która groziła śmiercią prezydentom Poznania i Wrocławia. Do tej pory takie groźby były traktowane jako krytyka, ja się z tym spotykam także w wyrokach sądowych, gdzie ten stopień krytyki w Polsce rozszerzył się w sposób haniebny, zahacza o język nazistowski, faszystowski, język gróźb – mówił Owsiak. Zapewnił jednak, że pozostaje z fundacją, ale nie będzie uczestniczył w procesie decyzyjnym.

Na godzinę 18.00 na świdnickim Rynku zaplanowano zwołanie wiecu przeciwko szerzącej się mowie nienawiści, agresji i braku tolerancji. Spotykanie odbędzie się przed wejściem do Muzeum Dawnego Kupiectwa. – Zapalmy światełko dla prezydenta – apelują organizatorzy.

/PAP, opr. mn/

 • ProbujacyObiektywizm

  Brak słów, tylko smutek i przykrość :(. Kondolencje dla rodziny

 • Polak

  Bardzo dobra akcja jednoczmy się nie wiele nam zostało …

 • Perun

  Bo ludzie nie dzielą się na lewaków i prawaków, na wierzących i niewierzących, tylko zwyczajnie – na mądrych i głupich. I tylko szkoda, że przez głupotę tych, którzy narzucają podziały zginął człowiek… Spoczywaj w pokoju…[*]

  • SonicBoom

   Nikt nikomu niczego nie narzuca. Faktem jest, że trwa wojna polsko-polska, ale to od każdego z nas, od każdego z osobna zależy czy będzie w tej wojnie uczestniczył.

 • Pytam_nie_bladze

  Co jeszcze musi się stać aby Polacy (tak, Polacy, bo my nie dzielimy się na lewych, prawych, liberalnych) zaczęli w końcu rozumieć, iż nie na wyzwiska się kłócić trzeba tylko na argumenty. Ta tragedia to właśnie pokłosie kłótni, szykanowania, szufladkowania, atakowania, wzajemnego się oskarżania. Zaczyna się od góry – politycy, rządzący, opozycja i inne klasy wyższe, ale tragedia dzieje się na dole – u zwykłego człowieka. W Polsce hejtu nie brakuje, dookoła tylko nienawiść, chamstwo, wyzwiska, groźby… Nawet na forum małego portalu, jaki jest swidnica24 jest pełno agresji słownej, hejtu, wyzwisk. Jak więc ma być dobrze. Czas najwyższy uderzyć się w pierś i zastanowić się, czy ta nienawiść jest nam do czegoś potrzebna? Czy musimy się wiecznie sprzeczać? Czy nie łatwiej tak byłoby żyć? Może wtedy nie byłoby tej strasznej tragedii…? Może wtedy mnie byłoby pobić, zabójstw…
  Panie Adamowicz – spoczywaj w pokoju!

  • ProbujacyObiektywizm

   W punkt, w pełni się zgadzam

  • Swidniczanin

   Różnice zdań będą niestety zawsze, nie będziemy się we wszystkim ze sobą zgadzać i nic na to nie poradzimy. Ja jednak zawsze powtarzam: szanujmy się! Powodów do takich zachowań jest wiele – od zwyczajnego ataku trolla, który miał tutaj miejsce po zawiść czy zmuszanie kogoś do takich lub innych poglądów. Są również sytuacje, że komuś nie da się pewnych rzeczy przetłumaczyć, ktoś inny rozumuje jak małe dziecko i wówczas albo kończy się dyskusję, albo zaczynają się wyzwiska – powiedzmy, że nie wytrzymałem i nazwie innego niedouczonym lub coś w tym stylu. I wielu z nas lubi mieć właśnie to ostatnie słowo. Jakkolwiek to nie miejsce i czas na analizowanie takich rzeczy.

 • nmisiek

  I straszono nas imigrantami, że mordują, gwałcą, niszczą. Polak Polakowi wilkiem.

  • Swidniczanin

   Tylko że to był akurat jednorazowy bandycki incydent.