Strona główna 0_Slider Konferencja episkopatu Polski w Świdnicy. Diecezja przed jubileuszem 15-lecia

Konferencja episkopatu Polski w Świdnicy. Diecezja przed jubileuszem 15-lecia

8

Dwudniowa konferencja Episkopatu Polski Kościoła Rzymsko-katolickiego oraz wizyty nuncjusza apostolskiego Slavatore Pennacchio, kardynała Stanisława Dziwisza i arcybiskupa Józefa Michalika będą częścią obchodów 15-lecia świdnickiej diecezji. Uroczystości rozpoczną się w marcu i potrwają do czerwca 2019 roku.

Ustanowienie diecezji świdnickiej, 24 lutego 2004 roku, było jedną z ostatnich decyzji, jakie powziął przed śmiercią św. Jan Paweł II. Nowa wówczas diecezja powstała z połączenia 13 dekanatów archidiecezji wrocławskiej i 8 diecezji legnickiej. Papież Polak mianował pierwszym biskupem diecezjalnym ks. inf. Ignacego Deca, dotychczasowego rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Uroczysty ingres i sakra Ignacego Deca odbyły się 25 marca 2004. Ordynariusz diecezji podczas dzisiejszego spotkania noworoczno-opłatkowego z lokalnymi i regionalnymi mediami zapowiedział wizyty ważnych dla Kościoła duchownych i liczne nabożeństwa z okazji 15-lecia ustanowienia diecezji..

Obchody jubileuszu rozpoczną się w sobotę, 23 marca o godzinie 11.00 nabożeństwem z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce Salvatore Pennacchio. 2 lub 7 kwietnia w Wałbrzychu na stadionie zostanie odprawiona tradycyjna msza papieska, i – jak poinformował Biskup Dec – najprawdopodobniej będzie w niej uczestniczył kardynał Stanisław Dziwisz.

Kolejne uroczystości planowane są na 8 maja. W dniu patrona diecezji, św. Stanisława, w Świdnicy będzie gościł arcybiskup Józef Michalik, sprawujący przez dwie kadencje funkcję przewodniczącego Episkopatu Polski. – Sprawował tę funkcję w szczególnie trudnym czasie, gdy przeprowadzano lustrację księży. A o lustracji sędziów i innych środowisk zapomniano – mówił na spotkaniu z dziennikarzami biskup świdnicki (lustracja sędziów, a także przedstawicieli kilkudziesięciu innych środowisk została przeprowadzona na mocy ustaw z 1997 roku i późniejszych – z 2006 roku i nowelizowanej z 2007 roku; ustawy nie objęły duchowieństwa, przyp. red.). Biskup świdnicki przypomniał, że wówczas (za kadencji arcybiskupa Józefa Michalika) próbowano zniszczyć Radio Maryja. – Nawet rękami niektórych biskupów – mówił biskup Dec. – Arcybiskup nie był totalnym zwolennikiem Radia Maryja, ale nie klęczał przed Tygodnikiem Powszechnym i środowiskiem inteligencji katolickiej.

Opisując kolejne zamierzenia jubileuszowe, ordynariusz wymienił pierwszą w historii wizytę hierarchów Kościoła katolickiego w diecezji. 13 i 14 czerwca w Świdnicy i Wambierzycach odbędzie się posiedzenie plenarne Episkopatu Polski. – Będzie to wyjątkowa okazja do udziału we wspólnej modlitwie z polskimi biskupami – dodał bp.Ignacy Dec. Msza św. z okazji jubileuszu będzie celebrowana w świdnickiej katedrze 13 czerwca o godzinie 18.00.

Biskup Ignacy Dec 27 lipca tego roku skończy 75 lat. W tym wieku większość biskupów przechodzi na emeryturę, choć niektórzy na mocy decyzji papieża dłużej pozostają ordynariuszami.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

 

 

Poprzedni artykułZimowe ferie w Świdnicy? Sprawdź ofertę zajęć i atrakcji
Następny artykułJazdę zakończył na polu