Strona główna 0_Slider Konferencja episkopatu Polski w Świdnicy. Diecezja przed jubileuszem 15-lecia

Konferencja episkopatu Polski w Świdnicy. Diecezja przed jubileuszem 15-lecia

8

Dwudniowa konferencja Episkopatu Polski Kościoła Rzymsko-katolickiego oraz wizyty nuncjusza apostolskiego Slavatore Pennacchio, kardynała Stanisława Dziwisza i arcybiskupa Józefa Michalika będą częścią obchodów 15-lecia świdnickiej diecezji. Uroczystości rozpoczną się w marcu i potrwają do czerwca 2019 roku.

Ustanowienie diecezji świdnickiej, 24 lutego 2004 roku, było jedną z ostatnich decyzji, jakie powziął przed śmiercią św. Jan Paweł II. Nowa wówczas diecezja powstała z połączenia 13 dekanatów archidiecezji wrocławskiej i 8 diecezji legnickiej. Papież Polak mianował pierwszym biskupem diecezjalnym ks. inf. Ignacego Deca, dotychczasowego rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Uroczysty ingres i sakra Ignacego Deca odbyły się 25 marca 2004. Ordynariusz diecezji podczas dzisiejszego spotkania noworoczno-opłatkowego z lokalnymi i regionalnymi mediami zapowiedział wizyty ważnych dla Kościoła duchownych i liczne nabożeństwa z okazji 15-lecia ustanowienia diecezji..

Obchody jubileuszu rozpoczną się w sobotę, 23 marca o godzinie 11.00 nabożeństwem z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce Salvatore Pennacchio. 2 lub 7 kwietnia w Wałbrzychu na stadionie zostanie odprawiona tradycyjna msza papieska, i – jak poinformował Biskup Dec – najprawdopodobniej będzie w niej uczestniczył kardynał Stanisław Dziwisz.

Kolejne uroczystości planowane są na 8 maja. W dniu patrona diecezji, św. Stanisława, w Świdnicy będzie gościł arcybiskup Józef Michalik, sprawujący przez dwie kadencje funkcję przewodniczącego Episkopatu Polski. – Sprawował tę funkcję w szczególnie trudnym czasie, gdy przeprowadzano lustrację księży. A o lustracji sędziów i innych środowisk zapomniano – mówił na spotkaniu z dziennikarzami biskup świdnicki (lustracja sędziów, a także przedstawicieli kilkudziesięciu innych środowisk została przeprowadzona na mocy ustaw z 1997 roku i późniejszych – z 2006 roku i nowelizowanej z 2007 roku; ustawy nie objęły duchowieństwa, przyp. red.). Biskup świdnicki przypomniał, że wówczas (za kadencji arcybiskupa Józefa Michalika) próbowano zniszczyć Radio Maryja. – Nawet rękami niektórych biskupów – mówił biskup Dec. – Arcybiskup nie był totalnym zwolennikiem Radia Maryja, ale nie klęczał przed Tygodnikiem Powszechnym i środowiskiem inteligencji katolickiej.

Opisując kolejne zamierzenia jubileuszowe, ordynariusz wymienił pierwszą w historii wizytę hierarchów Kościoła katolickiego w diecezji. 13 i 14 czerwca w Świdnicy i Wambierzycach odbędzie się posiedzenie plenarne Episkopatu Polski. – Będzie to wyjątkowa okazja do udziału we wspólnej modlitwie z polskimi biskupami – dodał bp.Ignacy Dec. Msza św. z okazji jubileuszu będzie celebrowana w świdnickiej katedrze 13 czerwca o godzinie 18.00.

Biskup Ignacy Dec 27 lipca tego roku skończy 75 lat. W tym wieku większość biskupów przechodzi na emeryturę, choć niektórzy na mocy decyzji papieża dłużej pozostają ordynariuszami.

Agnieszka Szymkiewicz
szymkiewicz@swidnica24.pl
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

 

 

 • Krzysiek

  Oj będzie bal… 😀

  • Violetta Ostrowska

   Szkoda że w ostatnich latach , jeśli już bale , to raczej na kolanach parafianie świętują! Coś dla wszystkich mieszkańców ponad podziałami?

 • Wiktor Lis

  No i musi się Decu w politykę pakować w swoich wypowiedziach- inaczej byłby chory….Sam “wali w gębę” takimi wypowiedziami a potem podnosi larum, że inni atakują Kościół (choć zapewne wielu atakuje nie Kościół w sensie wiary lecz jego struktury administracyjne i politykę). Zastanawiam się czy jakiś sędzia go kiedyś skrzywdził czy co ? Dlaczego nie mówi także o braku lustracji fryzjerów, elektryków, hydraulików, listonoszy, taksówkarzy, urzędników itd itp – przecież w tych gronach było bardzo wielu współpracowników dawnych służb…

  • Violetta Ostrowska

   Jak sięgam w wolnej chwili do historii Watykańczyków , to wnioski nasuwają się same – oni zawsze – od czasów Rzymskich , byli i są politycznym wsparciem dla władzy …jakiejkolwiek . Zawsze i wszędzie obstawiają tych , gdzie są wymierne korzyści i władza nad prostym ludem- parafianami. Z tego żyją.
   Nawet jak krew niewinnych się lała – to z bogiem , pomimo że jest powiedziane,,nie zabijaj”.
   Cyt.Biblia Tysiąclecia:
   ,,Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie.”. Kto zatem w złotych ołtarzach i szatach ubogim w oczy panowaniem świeci? Czy nie nauczają skromności i pokory? Wystarczy rozejrzeć się na przykładzie Świdnicy – ile Watykańczykom przybytków w ostatnich latach konkordaciku przybyło , pomimo spłacania Funduszu Kościelnego ( – fundusz powołany na mocy art. 8 ustawy z 20 marca 1950 roku o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki…) , o dobrach finansowych nie wspomnę (nikt nie zliczy).
   To nie ,,inni” atakują kościół czy boga , a kościół pakuje się w politykę i ustawodawstwo , bez względu na to czy ktoś jest parafianinem , innego wyznania lub np. samodzielnie myślącym humanistą.
   Na wiele potrzeb czysto społecznych brak naszych finansów. Na utrzymanie tylu Watykańczyków na tylu etatach i finansowanie im kolejnych potrzeb – jest.
   Wystarczy że postraszą parafian wymyślonym piekiełkiem i już jest wsparcie dla korzystnej opcji politycznej i nienawiść do opozycji.
   Zastanówmy się… po co parafianie idą do konfesjonału ,,sprzedawać “swoje grzechy Watykańczykom? I tak mają powiedziane że trafią na sąd ostateczny a tam się nic ukryć nie da! Czy to nie jest najlepszy wywiad? Lustracja powinna już dawno być skoro ciągle politykują. Dawne służby tajniacko też do kościoła biegały , a że się już troszkę postarzeli , biegają jeszcze częściej! I mamy: pseudo-komunistów , pseudo- faszystów/narodowców i pseudo-polityków!
   Gorzej z wolnością , praworządnością i demokracją w tym,,wolnym” kraju , skoro tu rację ma ten , kto głośniej krzyczy a logiczne argumenty zagłuszą!
   Chyba nie potrafimy żyć jako wolni bez bata na karku!

  • Franek

   1. Jak dla ciebie, to biskup Dec, a nie Decu.
   2. A poza tym powiedział PRAWDĘ, NIE PRZEPROWADZONO LUSTRACJI SĘDZIÓW.

   3. Uważasz, że dobrze się stało, że nie było lustracji środowiska sędziowskiego?

   Jeśli tak, to powiedz, dlaczego. Tylko rzeczowo proszę.

   • Wiktor Lis

    Uważam, że obecne rządy powinny skupić się wyłącznie na poprawie szeroko pojętych finansów publicznych, reformach systemu podatkowego, służby zdrowia, systemu emerytalno- rentowego, reformach sądownictwa i edukacji (ale robionych z głową i przez prawdziwych fachowców a nie polityków rzucających w eter populistyczne hasełka), wymiaru sprawiedliwości, poprawie jakości armii itp. To są dla Nas i Naszych następców ważne rzeczy. Obecna władza skupia się wyłącznie na tematach zastępczych w stylu lustracja, in vitro itp…. To oczywiście są bardzo ważne rzeczy i trzeba o nich dyskutować ale nie kosztem ważnych ww. spraw. Jednak co do zaszłości historycznych i ewentualnie popełnianych przestępstw przeciwko RP- do tego jest IPN oraz Prokuratura.

    Tak nawiasem mówiąc- gdy czytam różne Twoje wypowiedzi na różne tematy to nie sposób nie odnieść wrażenia, że jesteś jakimś ortodoksem i bardzo dobrze byś się odnalazł w czasach kamienowania niewiernych, chłosty, dekapitacji i palenia na stosie- oczywiście jako kat. Idź do psychologa- może się wyluzujesz.

    • YES

     ot i celna charakterystyka ojca inkwizytora F.-ale on przeciez doskonale sie odnalazł w erze rzadów zakonu pis – głosi jedynie słuszne poglady i spróbuj mieć inne zdanie 🙂

 • YES

  a jaki prezent dostanie ów hierarcha? złoty ale skromny … 🙂