Strona główna 0_Slider Chrześcijanie ponad podziałami

Chrześcijanie ponad podziałami [FOTO]

0
Niech wasze „tak” znaczy „tak”, a „nie” znaczy „nie” – słowa Chrystusa z Ewangelii św. Mateusza były mottem wyjątkowego nabożeństwa w Kościele Pokoju w Świdnicy. 24 stycznia, w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan spotkali się wierni i księża różnych wyznań, m.in. bp Ignacy Dec, bp Włodzimierz R. Juszczak, bp Ryszard Bogusz, przewodniczący oddziału wrocławskiego Polskiej Rady Ekumenicznej, bp Waldemar Pytel, ks. Jarosław Lipniak, referent ds. ekumenicznych.
W swojej homilii bp Włodzimierz R. Juszczak z kościoła greckokatolickiego mówił o podziałach i potrzebie jedności; nawiązał także do niedawnego zabójstwa prezydenta Gdańska: Człowiek potrafi osądzać innych, nawet podnosić na nich rękę tylko dlatego, że są inni. Tak potrafi czynić człowiek, Chrystus jednakże nikogo nie osądza. Powinniśmy dziękować Bogu, że pomimo różnic umiemy wyjść ponad podziały i zgromadzić się wspólnie nie tylko tutaj, w Świdnicy, ale także w wielu miejscach świata, aby modlić się o jedność, której brak tak bardzo odczuwamy.
Biskup Juszczak podziękował również za kontynuację tradycji rozpoczętej przez bpa Bogusza udziału biskupów ewangelickich we wrocławskich uroczystościach Jordanu, czyli Objawienia Pańskiego: Myślę, że Wrocław jest jedynym miejscem na ziemi, gdzie tego dnia biskup greckokatolicki razem z arcybiskupem rzymskokatolickim i biskupami ewangelickimi święcą wodę. Dziękuję za ten braterski gest.
Ekumeniczne nabożeństwo w Kościele Pokoju wpisuje się w Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który jest obchodzony na świecie wśród wyznawców katolicyzmu, prawosławia i protestantyzmu. Zainicjował go przed stu laty ks. Paul Wattson, pionier ruchu ekumenicznego. Podczas tegorocznej edycji hasłem przewodnim jest „Dąż do sprawiedliwości”, a materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali chrześcijanie z Indonezji.
W powiecie świdnickim zaplanowano jeszcze dwa ekumeniczne nabożeństwa: w piątek, 25 stycznia o godzinie 18.00 w bazylice pw. św. Piotra i Pawła w Strzegomiu oraz 27 stycznia o godzinie 17.00 w cerkwi pw. św. Mikołaja w Świdnicy.
/Kościół Pokoju, red./
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński
Poprzedni artykułCo grają w kinie? [REPERTUAR CINEMA3D]
Następny artykułDo jakich aktywności może przydać Ci się iPhone?