Strona główna 0_Slider Odzyskali spadek po darczyńcy. Hospicjum w nowej siedzibie

Odzyskali spadek po darczyńcy. Hospicjum w nowej siedzibie

16

Od dzisiaj Towarzystwo Przyjaciół Chorych “Hospicjum” w Świdnicy rozpoczyna działalność w nowej siedzibie. Stowarzyszenie, niosące od ponad 20 lat pomoc osobom w terminalnej fazie chorób nowotworowych, przeprowadziło się z ulicy Grodzkiej do budynku, zapisanego w spadku przez darczyńcę.

Przypomnijmy, Juliusz Widera zapisał Hospicjum cały swój majątek – pawilon ogrodniczy, dom, działki budowlane, wszelkie ruchomości, zasoby pieniężne na kontach. Ten dar stał się inspiracją dla społeczników. Od wielu lat Towarzystwo planowało budowę stacjonarnego ośrodka opieki dla osób w ostatniej fazie choroby nowotworowej, które potrzebują stałej pomocy pielęgniarskiej i lekarskiej. Towarzystwo wiedząc o zapisie, zdecydowało się także na start o środki w ramach pierwszego budżetu obywatelskiego. Wówczas udało się pozyskać 900 tysięcy z planowanych dwóch milionów złotych. Jednocześnie rodzina darczyńcy postanowiła podważyć testament Juliusza Widery i rozpoczął się długotrwały proces sądowy. Niekorzystny splot wydarzeń zmusił Towarzystwo do odstąpienia od rozpoczętej budowy stacjonarnego hospicjum przy ulicy Leśnej. Na mocy ugody niedokończoną inwestycję przejęło miasto. Społecznicy jednak nie zamierzali rezygnować ze swoich planów.

Czteroletnia batalia sądowa o spadek zakończyła się 8 maja tego roku, kiedy to w Sądzie Okręgowym w Świdnicy zapadł prawomocny wyrok. Zgodnie z nim, wszystko, co zapisał zamożny przedsiębiorca trafiło do Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum i będzie służyło ciężko chorym ludziom. – Naszym celem było i jest stworzenie miejsca, gdzie osoby w tej najtrudniejszej fazie choroby nowotworowej znajdą najlepszą opiekę. Wraz z uprawomocnieniem wyroku, staliśmy się właścicielami całego majątku naszego darczyńcy i wykorzystamy go tak, jak on sobie tego życzył. Potrzeba jest ogromna. Ile by takich ośrodków nie powstało i tak będzie mało. Na pewno nasz cel jest coraz bliższy realizacji – twierdziła po ogłoszeniu wyroku Joanna Gadzińska, prezes TPC Hospicjum w Świdnicy.

Ten zamiar jest podtrzymywany, prezes Gadzińska rozmawiała wstępnie z prezydent Świdnicy Beatą Moskal-Słaniewską o dalszych planach, w których być może rolę odegra niedokończony budynek przy ul. Leśnej. Na razie jednak zapadła inna decyzja.

-Wszystkich naszych podopiecznych i przyjaciół informujemy, że TPC Hospicjum w Świdnicy z dniem 1 grudnia 2018 r. zmienia swoją siedzibę. Biuro oraz magazyn sprzętu zostaną przeniesione na ulicę Jodłową 31 w Świdnicy. Numer telefonu i adres e-mail pozostają bez zmian – pisze Olga Szauder-Cisek Z TPC Hospicjum. – Mijający rok był dla nas bardzo pomyślny. Decyzja o przeprowadzce została podjęta przez Zarząd Towarzystwa, któremu kurator spadku, mec. Maciej Maślukiewicz, przekazał majątek wraz z kluczami do nieruchomości. Nowe miejsce jest dobrze skomunikowane, z dostępnymi miejscami parkingowymi dla podopiecznych i pracowników. W niewielkiej odległości znajduje się też przystanek komunikacji miejskiej. Przeprowadzka do nowej siedziby zdecydowanie wpłynie na jakość pracy Hospicjum, przede wszystkim ze względu na dużą powierzchnię magazynową, w której będziemy mogli przechowywać sprzęt medyczno-rehabilitacyjny dla chorych. Poprawią się też warunki pracy personelu administracyjnego i medycznego. Zmiana siedziby to pierwszy krok w rozwoju naszego Hospicjum, który przybliża nas do stworzenia stacjonarnego ośrodka na terenie Świdnicy.

Nowa siedziba przy ul. Jodłowej 31 będzie otwarta od 9.00 do 16.00.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Zdjęcie Dariusz Nowaczyński