Strona główna 0_Slider Powitanie Nowego Roku bez fajerwerków? Świdnicka radna apeluje

Powitanie Nowego Roku bez fajerwerków? Świdnicka radna apeluje

24

O rezygnację z witania Nowego Roku tradycyjnymi fajerwerkami zaapelowała podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy radna Magdalena Rumiancew-Wróblewska. Zaproponowała, by w zamian urządzać pokazy laserowe. Rzecz jednak w tym, że miasto zrezygnowało z oficjalnego sylwestra pod chmurką.

Sylwester 2018, fot. Artur Koba

W interpelacji do prezydenta Świdnicy radna apeluje w imieniu właścicieli zwierząt domowych, a także Fundacji Mam Pomysł, prowadzącej schronisko dla bezdomnych psów i kotów. Wnosi, by zrezygnować z fajerwerków, których huk jest dramatycznym przeżyciem dla zwierząt i prowadzi do wielu ucieczek, na rzecz pokazów laserowych. Tymczasem ostatnie miejskie fajerwerki witały nowy rok dwa lata temu. Pokaz, zorganizowany w 2017 roku przez Świdnicki Ośrodek Kultury, kosztował 10 tysięcy złotych. 2018 rok spontanicznie witali sami mieszkańcy, a miasto rozświetliły tysiące barwnych pióropuszy. Fajerwerki wystrzeliły wyłącznie osoby prywatne.

Używanie sztucznych ogni jest zgodne z prawem, ale tylko w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. Poza tą datą zastosowanie ma art. 51. kodeksu wykroczeń, który brzmi: “Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”. Grzywna może wynieść 500 złotych, ale nakładana jest niezwykle rzadko, mimo że w większości polskich miejscowości puszczanie fajerwerków i strzelanie petardami trwa od początku grudnia nawet do końca stycznia.

Agnieszka Szymkiewicz
szymkiewicz@swidnica24.pl

 • Domino

  Martwy przepis, a apel do mieszkańców bezsensowny. Już walą z petard. Nikt nikogo nie karze. Nie postrzelają w Sylwestra to będą kilkanaście dni później na Wielkiej Orkiestrze, bo pan Owsiak jest niereformowalny i oprócz milionów na koncie lubi mieć na sumieniu tysiące zwierząt. Jakby tego światełka do nieba nie można było zrobić symbolicznie, za pomocą kilku lampionów.

  • abc

   Ooo… Czuję PISofila… Już mu Owsiak przeszkadza, bo nie mógł się powstrzymać przed wytknięciem jemu zbieranych na szlachetny cel pieniędzy. Miliony to są na koncie fundacji a nie pana Owsiaka.

   • Natalia

    Owsiaka jak juz ze Zotym Melonem i Mrowka co TY myslisz , ze ludzie sa tacy oglupiali wszyscy jak Ty .

    • abc

     Co nie zmienia faktu, że cel jest szczytny a efekty doskonale widoczne w całej Polsce. Zresztą mam nadzieję, że w razie jak ciężko zachoruje Twoje dziecko to honorowo odmówisz leczenia sprzętem z serduszkiem WOŚP. Przecież to tylko “ogłupiali” ludzie z niego korzystają.

   • Domino

    Ani Pisior, ani wróg Owsiaka. Po prostu nie rozumiem jak można pomagać jednym a szkodzić innym. Nie dam ani zeta na tę akcję, dopóki będzie ją kończył fajerwerkami. Wspomagam braci mniejszych.

    • abc

     Czepiłeś się Owsiaka, jakby to tylko on używał fajerwerków. Rozumiem, że tych ich nigdy nie używałeś? “Braciom mniejszym” szkodzi wiele działań człowieka. Nie tylko fajerwerki.

  • fusionrock

   Ty chyba z PiS-u jesteś. Walisz nienawiścia. Obyś kiedyś z tego “owsiakowego sprzętu” w szpitalu nie musial korzystać. Od lat pisowska sekta go szkaluje i co? Nic. Nikt nie jest chyba naiwny i zdaje sobie sprawę, że gdyby na niego coś znalezli to by go PiS na strzępy rozniósł. No, ale ty przecież wiesz więcej. Jeżeli tak, zgłoś to do prokuratury. Jeżeli nie, przestań saczyć tą pisowską nienawiść. p.s. Temat artykułu dotyczy Sylwestra, tego nie zauważyłeś?

   • henryk

    Jest faktem,że przez to wystrzeliwanie rac w Rynku, wyniosły się pustułki które trzebiły gołębie.Wielka to szkoda,bo teraz te latające szczury obsrywają nowe elewacje.

    • abc

     Za ilość gołębi odpowiadają nierozsądni ludzie. Jest w Świdnicy wiele osób, które dokarmiają gołębie i bezdomne koty. Całe trawniki są zawalone chlebem, ziarnem i miskami pełnymi żarcia.

     Mieszkasz na Zarzeczu to pewnie widzisz jednego “świrusa”, który chodzi z pełnymi reklamówkami pokruszonego chleba, który dostaje od Ciarkowskiego i rozsypuje, gdzie popadnie. Koty to tak samo problem. Wielkie garnki wypchane żarciem. Czego nie będą w stanie zjeść koty i gołębie to zjedzą szczury. Im więcej pokarmu, tym więcej zwierząt. Tak działa natura. W cywilizowanych krajach dokarmianie gołębi jest karalne.

     • henryk

      Temu świrowi już niejednokrotnie zwracałem uwagę i zgłaszałem, do SM.Chyba jedynie wp…..l będzie skuteczne.

    • Swidniczanin

     Były telefony do straży miejskiej, że ptaszki rano ćwierkają i że trzeba coś z tym zrobić bo spać nie można.

   • Domino

    O czym ty do mnie piszesz?! Czytać nie umiesz?! Gdzie jest w moim wpisie, że to oszust, czy coś w tym stylu?! Weź walerianę i goń się!!!!

   • Franek

    Twoja wypowiedź to klasyczne przeniesienie. Przypisujesz Domino nienawiść, a przecież ona wyraziła tylko swoją opinię…

    Natomiast to właśnie TWOJE SŁOWA WYRAŻAJĄ NIENAWIŚĆ i POGARDĘ dla ludzi krytycznych wobec twojego idola.

    Naprawdę tego nie widzisz?

    A swoją drogą śmieszy mnie określenie “owsiakowy sprzęt” i przekonanie, że przez te wszystkie lata działalności WOŚP prawicowi wyborcy nie wrzucali pieniędzy do puszek. Zapewniam cię, że wrzucali i wrzucają.

    Co nie zmienia faktu, że w Polsce jest wiele innych fundacji charytatywnych, których szefowie są postaciami nie tak KONTROWERSYJNYMI ( używam tego słowa jako eufemizmu) jak Owsiak i nie uzurpują sobie prawa do obrażania innych ludzi.

 • Maciej Miłosz

  Mam nadzieję, że będą fajerwerki, duże tak dla pirotechniki.

 • Wiktor Lis

  Jak czytam takie pierdoły, które wygadują ludzie jak ta pani radna to niedobrze mi się robi. Ja mógłbym zrozumieć powód ekonomiczny, dla którego nie będzie fajerwerków w Świdnicy (nie ma kasy albo jej szkoda- to OK) ale nie wyssane z palca argumenty o “tak wielkim cierpieniu zwierząt”. Zaznaczam, że wszędzie na świecie żyją zwierzęta domowe i prawie wszędzie w Nowy rok są fajerwerki- tysiąc razy więcej niż w Świdnicy- np. w Sydney, Paryżu, czy NY. Zaznaczam, że to jest pokaz 10-15 minutowy- JEDEN RAZ W ROKU. Jeżeli rzeczywiście nie chodzi o pieniądze publiczne tylko o ww. argumenty radnej to Świdnica jest zaściankiem. Co do tych szkalujących dobre imię Pana Owsiaka i WOŚP- Wasze rodziny i Wy nie korzystajcie w Latawcu ze sprzętu zakupionego przez WOŚP (jakieś 80 % inkubatorów i innych urządzeń do ratowania życia noworodków). Bądźcie konsekwentni…. Zmówcie wtedy 3 zdrowaśki i włóżcie wnuka do pieca aby wygotować chorobę…

  • henryk

   Ta radna to osobowość pusta i nigdy niczego dla mieszkańców nie zrobiła.

  • Swidniczanin

   Raz do roku wolno mi postrzelać. Myślę, że trzeba wyprodukować durny artykuł odnośnie laserów, że np. strąca samoloty. Znajdą się tacy, którzy to łykną jak pelikany xD

  • Franek

   “Co do tych szkalujących dobre imię Pana Owsiaka i WOŚP- Wasze rodziny i
   Wy nie korzystajcie w Latawcu ze sprzętu zakupionego przez WOŚP (jakieś
   80 % inkubatorów i innych urządzeń do ratowania życia noworodków).
   Bądźcie konsekwentni…. Zmówcie wtedy 3 zdrowaśki i włóżcie wnuka do
   pieca aby wygotować chorobę…”.

   A skąd takie przekonanie, że ktoś krytyczny wobec Owsiaka nie wrzucał lub wrzuci pieniędzy do puszek WOŚP?

   I po co ta pogarda dla ludzi wierzących? Serio, nie widziałeś nigdy ludzi wychodzących z kościołów wrzucających pieniądze do puszek?

   • Wiktor Lis

    Panie Franku. Czy widział Pan w mojej wypowiedzi abym w jakikolwiek sposób wypowiadał się o ludziach wierzących, w szczególności wyrażał się o nich z pogardą ???? Nic takiego nie miało miejsca. Z tym piecem i zdrowaśkami to było nawiązanie do dzieła “ANTEK” Bolesława Prusa- ale może Pan nie zajarzył. Wkurza mnie gdy czytam o pogardzie dla WOŚP (a temat został wywołany przez kogoś innego), w szczególności dlatego, że moje dziecko miało okazję korzystać z tego sprzętu w “Latawcu” (i całe szczęście, że ten sprzęt tam się znalazł). Takie urządzenia szpitale powinny dostawać ze środków budżetowych ale jak widać w praktyce- ciężko z tym. Wobec tego jestem szczęśliwy, że to właśnie WOŚP- i większość z Nas- zakupiliśmy te urządzenia. Na własne oczy widziałem ile sprzętu ma ponaklejane serduszka i nikt mi nie wmówi, że tak nie jest.

    • YES

     Franek Antka nie czytał 🙂

 • james bond11

  Dzięki Pani radnej Magdalena Rumiancew-Wróblewska, mamy już psi park przy ulicy Sikorskiego, który powinien nosić nazwę zafajdany park im. Magdaleny, bo z dzieckiem strach tam pójść. Teraz jak co roku kolejna kampania pt, nie strzelam w sylwestra, bo hodowcy kundli mają z tym problem i kolejny raz próbują narzucić swą wolę wszystkim mieszkańcom. Wygląda to tak – najpierw jedna grupa biologów wykona jakieś krzyżówki psa ze szczurem i mamy jakieś np. Chihuahuay i inne cholera wie co to jest, a potem druga grupa miłośników kupuje te stwory, przy których nie wolno nawet tupnąć. Proszę zabrać swoje kundle wyjechać na wieś w tym dniu i nie będzie problemu. Natomiast Pani radna Magdalena niech się zajmie problemem sprzątania po psach, bo to jest prawdziwy problem, a jakoś nie widać żadnych kampanii w tym zakresie, nie wspomnę już o bezkarności tych brudasów. w psie gówno można wdepnąć wszędzie przez 365 dni w roku, a przyczepiają się do jednego wieczoru sylwestrowego. Reasumując, Pani radna Magdaleno proszę się zająć problemami mieszkańców miasta Świdnicy, a nie psów – one nie będą na panią głosować.

  • YES

   zapraszam na OSM -pod oknami bloków dywany z wyrzucanych petów,wszelkie kości z obiadu,spleśniały chleb,śmierdzące mięso,mnogość wyrzucanych przez okna flaszeczek-seteczek (coby nikt nie posądzał ze w domu chlają) – naprawdę Panie Bondzie Jamesie -temu bydłu jest obojętne czy tam jeszcze jakiś piesek nasra 🙂

   • james bond11

    Szanowny Panie/Pani YES, proszę przyjąć moje wyrazy szczerego współczucia, u mnie na osiedlu zawiszów mieszka zdecydowanie mniej patologii i opisane wyżej przypadki są i owszem, ale w śladowych ilościach. Generalnie tylko właściciele kundli robią totalny syf.

    • YES

     ten sam Zawiszów z Żabką przy Jadwigi? mniej patologii? to chyba bywam na innym Zawiszowie ? ale faktycznie zasrane tam macie po pas 🙂 i to niekoniecznie przez kundle (to tam u was własciciele tych kundli tez walą po krzakach?-zresztą tak Szanowny Pan napisał -sromota) dziwne miejsce jakieś 🙂