Strona główna 0_Slider Policja przestaje obsługiwać numer 997. Kto przyjmie zgłoszenie?

Policja przestaje obsługiwać numer 997. Kto przyjmie zgłoszenie?

8

Wraz z początkiem grudnia wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego zacznie przejmować od dolnośląskiej policji obsługę numeru alarmowego 997. Już za tydzień, zamiast do dyżurnego w Świdnicy, mieszkańcy dodzwonią się do Wrocławia.

Numer 997 będzie nadal działał, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia. Dzięki temu, że informacja od razu trafi do operatów numerów alarmowych w CPR, możliwe będzie jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb. Przejęcie obsługi zgłoszeń z numeru alarmowego 997 przez operatorów Centrów Powiadamiania Ratunkowego spowoduje odciążenie dyspozytorów służb ratunkowych. Dyspozytorzy z policji będą otrzymywali z CPR tylko te zgłoszenia alarmowe, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub porządek publiczny – tłumaczą urzędnicy z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Podkreślają przy tym, że dzięki takiemu rozwiązaniu wyeliminowane zostaną zgłoszenia niezasadne lub fałszywe, których obsługa dotychczas zabierała służbom cenny czas. Przejęcie obsługi numeru 997 przez CPR ma także skrócić czas oczekiwania na połączenie z numerem alarmowym do kilkunastu sekund.

Pilotażowy program przełączania numeru alarmowego 997 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego zrealizowano w listopadzie 2017 roku na Śląsku. W kolejnych miesiącach zmiany wprowadzano w kolejnych województwach. 3 grudnia proces przejmowanie obsługi numeru 997 ruszy w ostatnim regionie, na Dolnym Śląsku. – Obecnie w CPR we Wrocławiu przez całą dobę dyżur pełni około 12-14 osób – mówi Sylwia Jurgiel, rzecznik prasowy wojewody dolnośląskiego. Pracują oni w oddanym na początku listopada 2018 roku Zintegrowanym Centrum Bezpieczeństwa.

W pierwszej kolejności przełączenie numeru 997 nastąpi we Wrocławiu – 3 grudnia o godzinie 10.00. W Świdnicy zmiana planowana jest na 6 grudnia, na godzinę 13.00.

Z oficerem dyżurnym Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy prawdopodobnie wciąż będzie można się skontaktować dzwoniąc pod numer: 74 85 82 200 lub 74 85 82 219.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułRezygnują z oddziału ginekologiczno-położniczego
Następny artykuł„Rock przeciw AIDS” dla uczniów świdnickich szkół