Strona główna Wydarzenia Świebodzice Rezygnują z oddziału ginekologiczno-położniczego

Rezygnują z oddziału ginekologiczno-położniczego

1

Grupa EMC, która od 2006 roku jest właścicielem Szpitala Mikulicz w Świebodzicach poinformowała o zaprzestaniu prowadzenia oddziałów ginekologiczno-położniczo i neonatologicznego. Powodem są m.in. problemy kadrowe.

Fot. ze strony szpitala

– Decyzja ta została podjęta ze względu na brak możliwości zapewnienia bezpieczeństwa pacjentkom, który spowodowany jest niską liczbą porodów i trudnościami kadrowymi. Oddziały formalnie zakończą pracę 31 grudnia 2018 roku. Liczba porodów w świebodzickim szpitalu od lat jest bardzo niska, a próby jej zwiększenia nie przyniosły pozytywnych rezultatów. Wynika to przede wszystkim z czynników demograficznych, jak malejąca liczba urodzeń, a także z tego, że przyszłe mamy z wybierają większe ośrodki, które zapewniają wyższe bezpieczeństwo. W bliskim sąsiedztwie Świebodzic – Świdnicy i Wałbrzychu – są duże szpitale z oddziałami położniczymi na drugim i trzecim poziomie referencyjności. W Świebodzicach odbywa się średnio 1 poród dziennie, czyli poniżej granicy 300-400 porodów rocznie, niska liczba porodów może w dłuższej perspektywie wpływać negatywnie na podtrzymanie wysokich umiejętności i czujności zespołu. Ze względu niedobory kadry lekarskiej i rosnącą presję płacową, zabezpieczenie dyżurów na każdy kolejny okres jest niepewne. Czynniki te mogą powodować wzrost ryzyka błędu medycznego – poinformował zarząd EMC Instytutu Medycznego SA.

Na obu oddziałach zatrudnionych jest 8 lekarzy (na umowach cywilnoprawnych) oraz na umowę o pracę: 9 położnych, 2 pielęgniarki i 3 osoby personelu pomocniczego. Większości z nich zostanie zaproponowana praca w szpitalu, ale np. na innym oddziale lub w innych szpitalach Grupy EMC w Ząbkowicach Śląskich i Kowarach.

/Za “Gazeta Świebodzic”/