Strona główna 0_Slider Robi się mroźno. Jak pomóc bezdomnym i samotnym?

Robi się mroźno. Jak pomóc bezdomnym i samotnym? [ADRESY]

15

To już zdecydowanie koniec jesiennej aury. W nocy temperatury spadają o jedną, dwie kreski poniżej zera, a ma być jeszcze zimniej.  Podczas mroźnej pogody warto pamiętać o osobach samotnych i bezdomnych.

Policja i straż miejska prowadzą działania, które mają uchronić bezdomnych przed śmiercią z wychłodzenia. Patrole systematycznie sprawdzają miejsca, gdzie takie osoby mogą przebywać, a obie służby apelują do mieszkańców o zgłaszanie informacji, dotyczących osób pomieszkujących na działkach czy w pustostanach, a także o ludziach samotnych, pozostających bez opieki.

Gdzie prosić o pomoc w Świdnicy?

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Wałbrzyska 15, tel. 74 852-13-27, 74 853-71-39, a także w sprawach osób bezdomnych Sekcja terenowa MOPS nr 3 przy ul. Westerplatte 47, tel. 74 640-28-88, 74 640-28-89, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30.

Zakres pomocy:

Udzielanie pomocy materialnej w formie zasiłków stałych, okresowych, celowych (m.in. na zakup opału, obuwia, odzieży).

Zlecanie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania (pobytu) osobom starszym i chorym.

Kierowanie osób do schronisk dla bezdomnych, jadłodajni.

Wydawanie zleceń na korzystanie z pomocy w naturze (odzież używana z PCK, PKPS).

Udzielanie poradnictwa prawnego, psychologicznego i praca socjalna.

Pomoc wolontariuszy.

Komenda Powiatowa Policji, ul. Jagiellońska 23, tel. 74 858-22-88, tel. alarmowy 997 czynny całą dobę oraz Straż Miejska w Świdnicy, ul. Dworcowa 2, tel. 74 851-28-88 oraz tel. alarmowy 986 czynny całą dobę.

Zakres pomocy:

Interwencje na zgłoszenia dotyczące przebywania osób bezdomnych, samotnych, nietrzeźwych, chorych na terenie otwartym, w piwnicach i na strychach budynków mieszkalnych, na działkach (altanach) oraz w innych miejscach pozwalających się schronić.

W zależności od stanu osoby, przewiezienie do schroniska dla bezdomnych, skierowanie do MOPS, osób nietrzeźwych do Policyjnej Izby Zatrzymań, osób chorych lub rannych do służby medycznej (pogotowie ratunkowe).
Informowanie MOPS o ujawnionych przypadkach zagrożenia zdrowia lub życia osób.

Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża, pl. Grunwaldzki 3, tel. 74 852-23-88 czynny: poniedziałek, środa, czwartek w godz. 9.00-15.00, wtorek w godz. 9.00-16.00, piątek w godz. 9.00-14.00

Zakres udzielanej pomocy:

Zaopatrzenie w odzież używaną (swetry, spodnie, koszule, kurtki) oraz w śpiwory i koce.

Wydawanie gorącej herbaty.

Udzielanie pierwszej pomocy w sytuacjach nietypowych (także wychłodzenie organizmu) przez młodzież działającą w grupie Społecznych Instruktorów Młodzieżowych.

„Caritas” Diecezji Świdnickiej, Centrum Charytatywne ul. Westerplatte 4-6, tel. 74/851 25 04

Zakres pomocy:

Jadłodajnia dla ubogich – 250 posiłków dziennie: obiad (gorąca zupa i chleb) przez 6 dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-13.00, a w soboty 11.00-12.00).

Zaopatrzenie w odzież używaną (swetry, spodnie, koszule, kurtki).

Wydawanie gorącej kawy zbożowej.

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło w Świdnicy, ul. Westerplatte 51, czynne całą dobę, tel. 74 856-97-70.

Zakres pomocy:

Schronisko dla bezdomnych – 100 miejsc: całodobowy pobyt, noclegi,

3 posiłki dziennie, dostęp do toalety, łazienki, świetlicy, zapewnienie niezbędnej odzieży.

Jadłodajnia dla ubogich (spoza schroniska, skierowanych przez MOPS) – 300 posiłków dziennie: obiad (gorąca zupa i chleb) przez 6 dni w tygodniu (od poniedziałku do soboty w godz. 13.00-15.00).

Stowarzyszenie Świdnicki Bank Żywności, ul. Wodna 4, tel. 74 668-27-83, czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-15.00.

Zakres pomocy:

Rozdawanie żywności dla osób, które posiadają skierowanie z MOPS, GOPS, PKPS.

Pomoc rzeczowa w postaci odzieży.

Zarząd Miejsko-Gminny Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, al. Niepodległości 4, tel. 74 852-05-67, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30, magazyn żywności, ul. Wodna 4, w godz. 8.30-15.00

Zakres pomocy:

Pomoc rzeczowa.

Udzielanie pomocy postpenitencjarnej – zabezpieczanie osoby opuszczające zakłady karne w niezbędne do egzystowania rzeczy.

Pomoc żywnościowa.

Fundacja Pomocy Biednym Dzieciom „Ut Unum Sint”, hostel dla ofiar przemocy w rodzinie, ul. Mickiewicza 9, tel. 74 853-33-27, czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00.

Zakres udzielanej pomocy:12 miejsc noclegowych dla ofiar przemocy w rodzinie.

 • ProbujacyObiektywizm

  Można, jeżeli sami tego chcą. Jeśli odmawiają pomocy, to ich własny wybór i mi ich nie szkoda. Na siłę nikt im nic nie da, bo pomocy której on odmówi można udzielić komuś kto chętnie z niej skorzysta

  • nmisiek

   Czasami odmowa przyjęcia pomocy zależy od formy jej oferowania – kto, jak i dlaczego. Dlatego nie zawsze “nie” jest kategorycznym “nie”.

   • Siostra Bernadetka

    Jak również od zdrowia psychicznego. Czasem coś nie styka i podejmuje się złe decyzję.
    Wówczas ta forma o której piszesz jest bardzo istotna.

    • Lutek

     Tak,większość bezdomnych to osoby uzależnione a to choroba ciała,ducha i umysłu.Więc większość jest “psychiczna”

   • ProbujacyObiektywizm

    Użyję przykładu: Na Pułaskiego był raz taki Pan. Nie jeden raz oferowali mu przytułek, ale on wolał spać na ulicy i raz na jakiś czas po prosić o setkę albo dwu-setkę losowego przechodnia. Fakt przyznam że nie wziąłem pod uwagę kwestii psychicznych, ale daje przykład kiedy potrafił trochę pożebrać o alkohol żeby i tu zacytuje: “Rozgrzać się trochę”, mnie tylko o to prosił, dlatego użyłem tylko tego, ale żeby przeżyć zimę w przytułku to już jakiś problem. Ostatniej nie przeżył niestety

    • nmisiek

     Użyję przykładu. Zima, mróz, ruiny po pralni dawnego szpitala. Wchodzi straż miejska “no k… śmierdziele, pakować się, dość tego dobrego, idziecie do przytułku. No, k… , zostaw tą butelkę, ładować się do auta.” Inny woła “k… , ale tu smród, jak mamy ich zapakować. I dalej, co drugie słowo to k… . Bezdomni odmawiają, są nieprzytomni od “napitku, może zmarznięci, nie kontaktują co wokoło się dzieje. Nie mogą wstać, zataczają się. Coś bełkocą. Strażnicy odchodzą, stwierdzając odmowę przyjęcia pomocy (zapisano to w protokole).
     Czy bezdomni w ogóle coś z tego pojęli? Na drugi dzień, jeden z nich już nie żył.

     • Siostra Bernadetka

      Dziwne. Opisujesz to jak byś był wśród nich.

     • nmisiek

      Bo byłem. A co, nie wolno?

     • Siostra Bernadetka

      Wolno.

     • Polak

      Popatrz na dwie strony medalu , pewnie nie chciałbyś wąchać i zajmować się ludźmi którzy na własne życzenie się nie myją mimo , że jest taka możliwość .
      Sprawa jest ciężka sam czasem odwiedzam centrum przesiadkowe w Świdnicy i wierz mi , że są chwilę , że nie idzie tam wejść taki fetor .

 • Polak

  Mają wybór są informowani , bardzo dobrze wiedza gdzie można dostać ciepły posiłek ale nie na tyle ciepły co flaszka .
  Myślę , że policja ma o wiele bardziej ważniejsze sprawy niż szukanie bezdomnych którzy na własne życzenie często nie przyjmują pomocy .

 • Lutek

  A co z kurtkami na drzewach??? A niee,bo to trzeba selfi przy drzewku pyknąć i pochwalić się na fejsie 😀 inaczej się nie liczy.

  • Siostra Bernadetka

   Jakimi kurtkami na drzewach?

   • Lutek

    A była taka (myślałem głośna) akcja z tydzień temu na portalu społecznościowym,nawet TVN24 przyjechał do Parku Centralnego :D.Wieszasz na drzewie kurtaśkę z liścikiem do bezdomnego i hmmm możesz “grzeszyć” dalej ,na jakiś czas masz odpuszczone 😉

   • Perun

    Nowa akcja, jak masz na zbyciu kurtkę, koc itp, to wieszasz w worku foliowym na drzewie z informacją, że to dla potrzebujących. Jakieś panie z Świdnicy to propagują, w tvn była informacja.