Strona główna 0_Slider Gruz i śmietnisko obok odnowionego parku

Gruz i śmietnisko obok odnowionego parku

7

Od 14 października świdniczanie mogą cieszyć się ze zrewitalizowanego parku im. Władysława Sikorskiego. Na jego odnowę trafiło 5 mln 720 tys. złotych. Wystarczy jednak odejść kilkadziesiąt metrów w kierunku ulicy Kanonierskiej, by natrafić na składowisko gruzu, śmieci i odpadów budowlanych.

zdjęcie nadesłane przez czytelnika

W ramach rewitalizacji w parku dokonano nasadzeń zieleni, zamontowano 120 nowych latarni parkowych i innych lamp, 7 kamer monitoringu miejskiego, ustawiono ponad 60 nowych ławek oraz ponad 20 śmietników, wyremontowano nawierzchnię parkowych alejek, których układ ma nawiązywać do historycznej kompozycji ciągów pieszych z XIX wieku, a także przebudowano ścieżkę pieszo-rowerową wzdłuż ulicy Sikorskiego. W ramach inwestycji w północnej części parku Sikorskiego powstał pierwszy w Świdnicy “psi park”, będący ogrodzonym miejscem do zabaw dla czworonogów, wyposażony w wzniesienia, tunele, pochylnie, słupki do slalomu, płotki do skoków, a także poidło dla psów. Drugą z nowych, parkowych atrakcji jest górka saneczkowa, która powstała w miejscu dawnego amfiteatru.

Z gruntownie odmienionym terenem parku mocno kontrastuje jego najbliższe otoczenie. – Park Sikorskiego został już ukończony, a w pobliżu powstaje śmietnisko. Część odpadów na pewno pochodzi z remontu parku, inne wyglądają na podrzucone – twierdzi jeden z mieszkańców, przesyłając przy tym zdjęcia z terenu znajdującego się między parkiem a kolejowym nasypem i ulicą Kanonierską. Interwencję świdniczanina przekazaliśmy do Urzędu Miejskiego z prośbą o ustalenie właściciela działek, na których znajduje się śmietnisko, a także wpłynięcie dostępnymi miastu środkami na ich uporządkowanie.

Obie wskazane działki stanowią własność miasta. Zostały one udostępnione wykonawcy robót budowlanych w parku im. gen. W. Sikorskiego, na czas rewitalizacji tego terenu – wyjaśnia Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu. Jak dodaje, prace porządkowe powinny zostać przeprowadzone w ciągu najbliższych dni. – Wykonawca został zobowiązany do uporządkowania terenu do 8 grudnia br. – wyjaśnia rzecznik urzędu.

Michał Nadolski
[email protected]