Strona główna 0_Slider Przez sztukę o profilaktyce AIDS

Przez sztukę o profilaktyce AIDS [FOTO]

0

Ponad 23 tysiące osób w Polsce zarażonych jest wirusem HIV. Światowy Dzień Walki z AIDS przypomina, że zagrożenie nie minęło. Jak co roku młodzież MDK w Świdnicy, przedstawiciele sanepidu oraz wydziału zdrowia Starostwa Powiatowego zachęcali świdniczan do profilaktyki. Jednym z tradycyjnych sposobów był happening.

Zgromadzona w Rynku młodzież wraz z przechodniami zmierzyła się z mitami dotyczącymi zakażenia wirusem HIV, który może spowodować zespół nabytego upośledzenia odporności – zwany AIDS. Wydarzenie rozpoczęła prezentacja multimedialna, która pokazywała możliwe drogi zakażenia wirusem, a także sposoby radzenia sobie z chorobą – Prezentacje rozpoczęliśmy od przedstawienia najnowszych danych epidemiologicznych, wspomnieliśmy także o stygmatyzacji osób zakażonych, bo rzadko się o tym mówi – opowiada Adrianna Michałowska z Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej.

To profilaktyka i jej propagowanie było najważniejsze dla organizatorów – Od ponad 20 lat organizujemy happeningi w ramach wydarzenia „Rock przeciw AIDS”. Ich zadaniem jest propagowaniem profilaktyki, która jest najskuteczniejszą bronią w walce z chorobą – mówi Joanna Chojnowska. Druga część happeningu zmieniła się w debatę. Rozpoczęło ją rozdanie haseł związanych z AIDS i wirusem HIV. Każde z haseł zostało głośno odczytane, a następnie przed świdnickim teatrem wybrzmiały pytania dotyczące profilaktyki, na które odpowiedzi udzielała zgromadzona młodzież – W zapobieganiu chorobie najważniejsza jest wiedza. Dlatego warto wskazywać ludziom sposoby zakażenia, a także metody radzenia sobie z nim. Ten happening ma przekazać wiedzę o AIDS i HIV w pigułce – mówi Barbara Świętek ze Starostwa Powiatowego w Świdnicy.

Oprócz informacji o samej chorobie organizatorzy poinformowali również wszystkich zgromadzonych o możliwości bezpłatnych i anonimowych badań na obecność wirusa HIV. Najbliższy taki punkt badań znajduje się w Wałbrzychu przy szpitalu na ulicy Stefana Batorego 4 – Ważna przy tego typu badaniu jest anonimowość, a także brak potrzeby skierowania lekarskiego. W punktach czekają doradcy, którzy wyjaśnią czy badanie jest wskazane – dodała Barbara Świątek. Ponad to przechodniom wręczano ulotki informacyjne i czerwone wstążki będące symbolem z osobami żyjącymi z HIV lub AIDS.

Świdnicki Dzień Walki z AIDS to nie tylko happening na Rynku. Już od rana sanepid wraz ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury prowadził działanie edukacyjne wśród młodzieży licealnej. Dodatkowo, jak przystało na rockową walkę z AIDS, dla świdniczan zagrała Nulizmatyka i Plethora.

/Tekst i foto: Artur Ciachowski/

[email protected]