Strona główna 0_Slider 29 lat od Mszy Pojednania

29 lat od Mszy Pojednania

1

Był zimny dzień, na błotnistym podwórzu dla gości rozłożono deski. Tak 12 listopada 1989 roku wyglądał majątek rodziny von Moltke, który do swojej niezwykłej historii dopisał jeden z najważniejszych dla Polski i Niemiec powojennych akcentów. To tutaj premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Helmut Kohl wymienili uścisk, który stał się symbolem polsko-niemieckiego pojednania. Za rok okrągła rocznica Mszy Pojednania.

Premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Helmut Kohl

Msza Pojednania – jak twierdzi wielu obserwatorów tego wydarzenia, była początkiem nowego rozdziału w relacjach polsko-niemieckich, ale była też początkiem nowego etapu w historii Krzyżowej. Miejsce to ponownie zaistniało w szerszej świadomości, a wartości, jakie wiązały się z działalnością jego przedwojennych mieszkańców, mogły zostać przypomniane. Wydarzenie to miało też bezpośredni wpływ na powstanie Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego oraz na jej misję i działalność.

– W przyszłym roku czekają nas bardzo ważne jubileusze – 80 lat od wybuchu II wojny światowej, 30 lat od upadku komunizmu, 15 lat Polski w Unii Europejskiej, a jednocześnie rocznice ważne dla Krzyżowej – 30 lat od Mszy Pojednania, 30 lat od konferencji „Chrześcijanin w społeczeństwie”, która stanowi ideowy początek Fundacji – zaznacza dr Robert Żurek, historyk, członek Zarządu Fundacji „Krzyżowa”. – Pamiętając o swoich korzeniach, o ludziach, którzy ją tworzyli i wydarzeniach, które ją kształtowały, Fundacja „Krzyżowa” chce poświęcić ten czas na głęboką refleksję nad tym, czego z przeszłości możemy się nauczyć i jak budować przyszłość opartą na porozumieniu, dialogu i szacunku – dodaje.

– Już dziś zapraszamy państwa na przyszłoroczne obchody 30-lecia Mszy Pojednania. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku, w towarzystwie naszych przyjaciół, partnerów, sąsiadów, a także przedstawicieli władz każdego szczebla pochylimy się nad naszą wspólną historią i dostrzegając wysiłek wielu naszych poprzedników, poświęcimy jeszcze więcej pracy i energii by budować naszą przyszłość w oparciu o porozumienie i współpracę – zachęca Fundacja Krzyżowa.

W 2014 roku, w obchodach 25-lecia Mszy Pojednania uczestniczyły premier Ewa Kopacz, kanclerz Angela Merkel i  prof. Władysław Bartoszewski.

/Źródło i zdjęcia Fundacja Krzyżowa, opr. red./

Poprzedni artykułSzach i mat. Z szablą Piłsudskiego wrócili najlepsi [FOTO]
Następny artykułJak opowiadać o stuleciu niepodległości? Świdnickie szkoły znalazły sposób!