Strona główna 0_Slider Szach i mat. Z szablą Piłsudskiego wrócili najlepsi

Szach i mat. Z szablą Piłsudskiego wrócili najlepsi [FOTO]

0

Sposobów na uczczenie setnej rocznicy niepodległości jest wiele. Nie zawsze musi to być udział w biegu czy marszu. Ponad 150 młodych i tych trochę starszych wielbicieli królewskiej dyscypliny sportowej rywalizawało o szablę Józefa Piłsudskiego w VIII Turnieju Szachowym organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy.

Szach, mat, debiut czy gambit to pojęcia doskonale znane każdemu z uczestników świdnickiego turnieju o szablę Piłsudskiego. Mimo natłoku wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia niepodległości do turnieju przystąpiło dokładnie 153 uczestników, co daje najlepszy wynik frekwencyjny w historii. – Bardzo cieszy nas tak duża liczba uczestników. Nie będę ukrywał – mieliśmy obawy, że wiele osób wybierze coś innego na upamiętnienie tego dnia. W zeszłym roku w turnieju uczestniczyło 152 szachistów, dziś udało się pobić ten wynik o jedną osobę – mówił jeden z organizatorów Marcin Korzekwa.

Oprócz zawodników mieszkających w granicach powiatu świdnickiego, do szachownic zasiadły również dzieci i dorośli z Wrocławia, Legnicy, Jeleniej Góry czy Radkowa. Ponadto swoich reprezentantów w turnieju miała także Ukraina i Francja. – Z każdą następną edycją widać, że świdnicki turniej staje się ważnym punktem na szachowej mapie województwa dolnośląskiego. Zawodnicy chętnie do nas przyjeżdżają, a sala w klubie Bolko powoli zaczyna być za mała – żartował Korzekwa. 

Szachiści rywalizowali ze sobą w pięciu kategoriach wiekowych i czterech grupach rozgrywkowych. Dla zwycięzców każdej z grup organizatorzy tradycyjnie przygotowali ceramiczne statuetki z podobizną szabli Józefa Piłsudskiego, a dla reszty uczestników medale, dyplomy, nagrody książkowe i patriotyczne śpiewniki przygotowane przez pracowników MDK-u. 

GRUPA A (seniorzy i juniorzy starsi – powyżej 14 lat) 

 1. Anna Karykowska 
 2. Janusz Żyła 
 3. Jakub Luberański 

GRUPA B (od 11 do 14 lat) 

 1. Mateusz Bednarczyk
 2. Oskar Perek
 3. Marek Lasok 

GRUPA C (do 10 lat) 

 1. Kacper Ugorek
 2. Antoni Komendecki
 3. Emilian Trzeciak

GRUPA D (juniorzy do 8 lat) 

 1. Gabriel Karaszewski
 2. Bartosz Grot 
 3. Grzegorz Komendecki 

/Tekst i foto: Artur Ciachowski/

[email protected]