Strona główna Wydarzenia Świdnica Jak opowiadać o stuleciu niepodległości? Świdnickie szkoły znalazły sposób!

Jak opowiadać o stuleciu niepodległości? Świdnickie szkoły znalazły sposób!

1

Nawet najtrudniejsza historia może zaciekawić, a jej poznawanie to świetna okazja do rywalizacji, zabawy i wzruszających spotkań. Świdnickie szkoły znalazły sposób, by rozmawiać z uczniami o stuleciu niepodległości w atrakcyjny sposób.

Noc z historią w SP 2

Wieczór z historią w Szkole Podstawowej nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy to okazja do międzypokoleniowego spotkania, by opowiedzieć sobie o naszej historii, razem zaśpiewać, zatańczyć, zagrać w historyczne gry planszowe czy spróbować potraw serwowanych w szkolnym barze mlecznym.

Każdy znalazł coś dla siebie, dużą popularnością cieszyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, które zainicjował zespół wokalny pod kierunkiem pana Arkadiusza Oleksego, a potem pałeczkę przejęli harcerze i seniorzy. Na stołach pojawił się chleb ze smalcem i ogórkiem, bigos, gotowane jajka. Następnie przyszła kolej na kronikę filmową lub seans filmowy „Rotmistrz Pilecki”. W tym samym czasie na korytarzach szkolnych można było spróbować swoich sił w grach historycznych lub tańcach prowadzonych przez  Marka Kawalca i Leszka Kościołka.

Dużą popularnością cieszyła się wystawa „Kartka z rodzinnego albumu”. W jednej z sal wydzielono przestrzeń domową i część wojskową. Mundury, broń, hełmy, maski, wyposażenie wojskowe oraz niezwykłe pamiątki znalezione w domowych piwnicach czy na strychach. Można było obejrzeć rodzinne zdjęcia, poczytać gazety z lat trzydziestych, pamiętniki czy testament z 1918 roku. Porcelana, żelazka, niezwykle cenne osobiste drobiazgi. Książki z 1906 i nieco późniejsze, a także te wydawane podczas stanu wojennego i zdjęcia zrobione na ulicach Wrocławia podczas zamieszek w stanie wojennym. Niezwykłe pamiątki będące historią naszych rodzin, a przygotowane przez Annę Bielawską i Stanisława Bielawskiego oraz Alinę Kowalską, Jolantę Trzop, Agnieszkę Rogaczewską i Beatę Darul.

Na koniec wielki turniej 1 z 10, w którym uczniowie musieli zmierzyć się z różnymi pytaniami dotyczącymi Polski i jej historii. Turniej przygotowany przez panią Jolantę Trzop, która wcieliła się w postać prowadzącego. Zwycięzcy Lena i Karol Gączkowscy otrzymali voucher o wartości 100 zł do Muzeum Broni w Witoszowie Dolnym, pozostali uczestnicy turnieju bilety do kina.

Chwile śmiechu, żartu i wzruszeń, kolejne zapisane karty – naszej historii, a wszystko w ramach projektu „Z miłości do Niepodległej”, który opracowały i wdrożyły: Agnieszka Rogaczewska i Alicja Matysik.

Projekt sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

AM

Biało-czerwony tydzień w ZSM

Społeczność Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy aktywnie włączyła się w uczczenie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie pisali dyktando niepodległościowe i zmierzyli się  konkursie matematycznym „Matematyka na 100%”. W kolejnym tygodniu planowane są jeszcze m.in. zajęcia sportowe „Sport na 100” oraz gra edukacyjna „Droga do niepodległości”.

Główne uroczystości przypadły jednak na piątek 9 listopada, w związku z przyłączeniem się  szkoły do ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w jednoczesnym odśpiewaniu hymnu narodowego. Hymn, wszystkie 4 zwrotki, zostały zaśpiewane uroczyście podczas apelu w obecności pocztu sztandarowego. Po części oficjalnej, podczas której przypomniane zostały najważniejsze wydarzenia z listopada 1918 roku, przyszła pora na radosne świętowanie niepodległości. Cała społeczność Mechanika wzięła udział w turnieju Kocham Cię Polsko, wzorowanym na popularnym programie telewizyjnym, a zorganizowanym przez klasy drugie. Młodzież zmierzyła się m.in. z takimi zadaniami jak znajomość słów hymnu, najważniejszych postaci w historii Polski, polskich przysłów i innych ciekawostek o naszej ojczyźnie. Konkurencje przerywane były wspólnym śpiewaniem pieśni legionowych.

W rywalizacji klas zwyciężyli uczniowie klas kończących szkołę: IV Technikum i III Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Gratulacje uczestnicy otrzymali od dyrektora Krzysztofa Anklewicza, który pełnił funkcję przewodniczącego jury, a od organizatorów – także słodki upominek.

opr. red.

Poprzedni artykuł29 lat od Mszy Pojednania
Następny artykułKsiądz Jandziszak wyróżniony medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości