Strona główna Wydarzenia Świdnica Ksiądz Jandziszak wyróżniony medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Ksiądz Jandziszak wyróżniony medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości

3

W minioną sobotę 24 osoby otrzymały z rąk wojewody dolnośląskiego „Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości”. Wśród wyróżnionych kombatantów, duchownych, naukowców, lekarzy, działaczy społecznych i związkowych oraz dziennikarz z Dolnego Śląska znalazł się ks. Kazimierz Jandziszak.

Ks. Jandziszak zapisał się w historii miasta przede wszystkim jako budowniczy kościoła pw. NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych. Proboszczem tej parafii był od 26 lutego 1983 roku. Posługę kapłańską w Świdnicy pełni od 1976 roku, był m.in. wikariuszem w parafii pw. świętych Stanisława i Wacława. W 1993 otrzymał godność kapelana Jego Świątobliwości, a w 2005 – jako pierwszy w historii w diecezji świdnickiej – protonotariusza apostolskiego (infułata). W diecezji został mianowany wikariuszem biskupim ds. stałej formacji duchowieństwa, kanonikiem gremialnym Świdnickiej Kapituły Katedralnej oraz wykładowcą teologii pastoralnej w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Świdnickiej. Parafianom i mieszkańcom Świdnicy znany jest z ogromnej aktywności w działaniach także na rzecz miasta.

10 listopada jego zasługi zostały podkreślone podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych mieszkańcom Dolnego Śląska z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. – W imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wojewoda wręczył Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Szczepanowi Siekierce oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Barbarze Sowie. Wyjątkowym momentem wydarzenia było wręczenie ustanowionych specjalnie na jubileusz odznaczeń przyznanych przez premiera Mateusza Morawieckiego „Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości” – mówi Sylwia Jurgiel, rzecznik prasowy wojewody dolnośląskiego.

/Dolnośląski Urząd Wojewódzki, opr. mn/

Poprzedni artykułJak opowiadać o stuleciu niepodległości? Świdnickie szkoły znalazły sposób!
Następny artykułMistrzowie parkowania [FOTO]