Strona główna 0_Slider Wybory samorządowe 2018. Do południa głos oddało 14% świdniczan

Wybory samorządowe 2018. Do południa głos oddało 14% świdniczan

0

Do godziny 21.00 można oddać swój głos w trwających od siedmiu godzin wyborach samorządowych. Wyników nie poznamy natychmiast po zamknięciu lokali. Szef Państwowej Komisji Wyborczej ma nadzieję, że nastąpi to najpóźniej w środę. PKW ogłosiła za to dane o frekwencji z godziny 12.00.

Do południa w całej Polsce głos oddało 15,62% uprawnionych wyborców. Na Dolnym Śląsku było to 13,24%. W Świdnicy liczba chętnych do udziału w głosowaniu była nieco wyższa i wyniosła 13,9%. W poszczególnych obwodach wynik ten waha się między 11%, a 17%. Frekwencja według danych z godziny 12.00 w pozostałych miastach i gminach powiatu świdnickiego jest następująco:

  • m. Świebodzice – 15.36%,
  • gm. Dobromierz – 15.35%,
  • gm. Jaworzyna Śląska – 13.43%,
  • gm. Marcinowice – 16.54%,
  • gm. Strzegom – 14.30%,
  • gm. Świdnica – 13.70%,
  • gm. Żarów – 11.15%.
Frekwencja w powiecie świdnickim, stan na godz. 12.00

Cząstkowe, nieoficjalne wyniki głosowania powinny być ogłaszane od poniedziałkowego poranka. – Mam nadzieję, że środa będzie najpóźniejszym i ostatecznym terminem, kiedy podamy wyniki – mówił w rozmowie z PAP szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. – Chcielibyśmy jak najwcześniej, ale myślę, że wcześniej niż we wtorek wieczorem, a może w nocy z wtorku na środę tych wyników chyba nie podamy. To są rzeczywiście najtrudniejsze wybory i liczenia głosów jest sporo – dodał.

Według ostatnich podsumowań policji, w czasie ciszy wyborczej na terenie kraju doszło do 416 incydentów, z czego ponad połowę stanowiły wykroczenia polegające najczęściej na zrywaniu lub niszczeniu zawieszonych wcześniej plakatów wyborczych. – Na terenie Świdnicy i powiatu świdnickiego nie doszło dotychczas do żadnych incydentów – mówi Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji. Uwag nie zgłasza też Miejska Komisja Wyborcza w Świdnicy, której przedstawiciele informowali wcześniej, że wszystkie lokale wyborcze na terenie miasta zostały otwarte bez żadnych przeszkód.

Lokalizacja lokali wyborczych oraz przyporządkowane do nich ulice pozostały bez zmian względem poprzednich wyborów. Ich położenie i granice można sprawdzić na podstronie Państwowej Komisji Wyborczej – w zakładce „Geografia”.

W Świdnicy mieszkańcy wskażą 23 radnych spośród 213 kandydatów. Z okręgu nr 1 (Osiedle Młodych-Pogodna) wybieranych będzie 5 rajców, z okręgu nr 2 (Osiedle Zawiszów-Kolonia-Osiedle Zarzecze-Westerplatte) – 6, z okręgu nr 3 (Gdyńska-Centrum-Lipowa) – 7, z okręgu nr 4 (Ofiar Oświęcimskich-Dzielnica Zachodnia-Dzielnica Południowa) – 5 radnych. Mandaty zostaną podzielone proporcjonalnie do liczby oddanych głosów między komitety, które przekroczyły pięcioprocentowy próg wyborczy (metodą d’Hondta). Mandaty trafiają do kandydatów z danej listy, którzy otrzymali najwięcej głosów.

Do walki o fotel prezydenta Świdnicy stanęło pięciu kandydatów. Jeżeli w niedzielę nie dojdzie do rozstrzygnięcia, mieszkańcy oddadzą głos jeszcze raz podczas II tury, która odbędzie się za dwa tygodnie – 4 listopada. Uprawnionych do głosowania jest 45 748 świdniczan.

Jeśli chodzi o wybory w powiecie świdnickim, mieszkańcy mogą wybierać spośród 255 zgłoszonych kandydatów, którzy walczą o miejsce w 27-osobowej Radzie Powiatu. Zgodnie z danymi Państwowej Komisji Wyborczej, w powiecie uprawnionych do głosowania jest 126 206 osób.

Mieszkańcy powiatu świdnickiego, wraz z wyborcami z Wałbrzycha oraz powiatów: dzierżoniowskiego, kłodzkiego, wałbrzyskiego i ząbkowickiego, wskażą też 8 przedstawicieli do sejmiku województwa dolnośląskiego. O te miejsca ubiega się 108 kandydatów.

Sprawdź, jak oddać ważny głos i czego nie wolno robić podczas ciszy wyborczej.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Artur Ciachowski