Strona główna 0_Slider Kościół katolicki liczy wiernych

Kościół katolicki liczy wiernych

9

Trwa doroczne liczenie wiernych w Kościele katolickim. Podczas każdej mszy św. sprawdzana jest liczba osób obecnych w kościele i osób przystępujących do komunii świętej. Badania, wykonywane na mocy uchwały Episkopatu Polski,  opracowuje Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Dane z poszczególnych parafii spływają do kurii biskupich, a stamtąd do ISKK. Na dzień liczenia wybierana jest tzw. przeciętna niedziela, w którą nie przypada żadne święto kościelne. Wg informacji, podanych przez tygodnik Niedziela, wzrósł odsetek osób uczestniczących w nabożeństwach (wg danych z 2015 roku o ok. 0,9 procent) i przyjmujących komunię (o ok. 0,7 procent). Średnia dla Polski za rok 2015 wynosi 39,8% (uczestnictwo w niedzielnym nabożeństwie) i 17% (przystąpienie do komunii).

Wiernych w kościołach diecezji świdnickiej od lat jest mniej więcej tyle samo. Obecność na na niedzielnych mszach waha się od 29 do 30%. Do komunii przystępuje około 13-14% osób.

Dzisiaj w Świdnicy także ciąg dalszy uroczystości poświęconych 40-leciu wyboru Karola Wojtyły na papieża. O godzinie 10.00 biskup Ignacy Dec dzieło papieża Polaka wspomniał w kazaniu podczas mszy św., odprawionej w intencji świdniczan.

/asz/
Zdjęcie Artur Ciachowski

Poprzedni artykułZaginiona ulica i wyborca pozbawiony uprawnień. Wyborcze perypetie
Następny artykułWybory samorządowe 2018. Do południa głos oddało 14% świdniczan