Strona główna 0_Slider Wszystkich Świętych coraz bliżej. Jakie ceny za dekoracje w Świdnicy?

Wszystkich Świętych coraz bliżej. Jakie ceny za dekoracje w Świdnicy? [FOTO]

0

Świdnickie nekropolie powoli zapełniają się świecącymi zniczami i chryzantemami. Mieszkańcy porządkują groby bliskich, a my sprawdzamy, gdzie można kupić kwiaty, stroiki czy znicze i jakie obowiązuje w tym roku ceny. 

W kwiaciarni na świdnickim Rynku za pojedynczą chryzantemę zapłacimy od 4 zł do 5 zł. Kwiaty w doniczkach kosztują od 15 zł do 30 zł w zależności od wielkości. U kwiaciarek dostaniemy również stroiki. Cena początkowa wynosi 25 zł, natomiast cena maksymalna zależna jest od wielkości dekoracji, wymagań klienta, a także rodzaju kwiatów, których użyjemy do stworzenia dekoracji.

Niezbędne na groby dekoracje znajdziemy także przy ulicy Mieszka I na terenie targowiska. Wielu sprzedawców postawiło na chryzantemy w doniczkach, których wybór jest największy. Za bukiet zapłacimy od 8 zł do 20 zł. Oprócz kwiatów doniczkowych można tam kupić chryzantemy cięte, które sprzedawane są po 5 sztuk w cenie 20 zł. Poza kwiatami świdniczanie mogą tam kupić gotowe stroiki, których ceny wahają się od 30 zł do 65 zł. Największa rozpiętość cenowa występuje przy zniczach, za które w zależności od wielkości i dodatkowych zdobień zapłacimy od 2 zł do 25 zł.

Mieszkańcy Osiedla Młodych natomiast chętnie kierują się do hali targowej, która ma równie szeroką ofertę kwiatów i dekoracji jak dwie poprzednie lokalizacje. Za bukiet drobnokwiatowych chryzantem zapłacimy od 10 zł do 20 zł, a za wielkokwiatowe chryzantemy w doniczce od 15 do 25. Najmniejsze, tradycyjne znicze kosztują 2 zł, a wraz z ich wielkością i liczbą zdobień cena wzrasta do maksymalnie 28 zł.

Wiele bukietów chryzantem drobno i wielkokwiatowych w różnych kolorach i podobnej cenie znajdziemy także na targowisku przy ulicy Wałbrzyskiej. Natomiast szukając niższych cen należy skierować się do jednego ze świdnickich supermarketów, gdzie ceny zniczy rozpoczynają się od 0,79 zł, a bukietów kwiatów od 6.99 zł.

Na tych, którzy nie mieli czasu na skompletowanie dekoracji i wszystkiego, co potrzebne do uporządkowania grobów bliskich przygotowali się handlowcy rozstawiający swoje stoiska w pobliżu cmentarzy. Znicze znajdziemy tam od 3 zł do 45 zł, chryzantemy drobnopłatkowe w doniczkach od 18 zł do 30 zł natomiast ceny stroików rozpoczynają się od 45 zł, a kończą na 80 zł.

Oprócz kupowania kwiatów, zniczy i dekoracji ważna jest pamięć o tych, którzy odeszli, a których rodziny nie mogą zadbać o miejsca spoczynku. Na wszystkich świdnickich cmentarzach trwa porządkowania grobów bliskich, a uczniowie SP 2 wraz z nauczycielami postanowili posprzątać groby, które od lat są nieodwiedzane.

Wszystkich Świętych nie dla każdego jest dniem zadumy i wspomnienia tych, których już z nami nie ma. Świdnicka policja ostrzega przed złodziejami, którzy ciężką pracę przy sprzątaniu grobu traktują jako okazję do kradzieży. Dodatkowo policja przypomina, aby wybierając się na cmentarz nie zabierać ze sobą dużych kwot pieniędzy, nie zostawiać torebki czy kurtki bez nadzoru, pamiętać o zamknięciu samochodu oraz zwracaniu uwagi na osoby przebywające w naszym otoczeniu bez wyraźnego celu. Służby zapewniają, że w najbliższych dniach częstotliwość patroli na terenie cmentarza i w jego okolicy zostanie zwiększona.

/Tekst i foto: Artur Ciachowski/

[email protected]

 

 

Poprzedni artykułWygraj zaproszenie na ostatnie w tym roku Kino Na Szpilkach!
Następny artykułŚwidnica we wspólnym gronie z Krakowem, Budapesztem i Tbilisi