Strona główna Wydarzenia Świdnica Świdnica we wspólnym gronie z Krakowem, Budapesztem i Tbilisi

Świdnica we wspólnym gronie z Krakowem, Budapesztem i Tbilisi

0

Świdnica oraz Kijów przystąpiły do międzynarodowego projektu Miasta Historyczne 3.0. Jego celem jest współpraca miast z kraju i zagranicy, umożliwiająca wymianę wiedzy oraz dobrych praktyk turystycznych. Inicjatywa powstała na początku 2018 roku, a jej liderem jest Kraków.

Stolica Ukrainy Kijów oraz zabytkowa Świdnica z przepiękną Starówką i kościołem Pokoju wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO przystąpiły do międzynarodowego projektu Miasta Historyczne 3.0 – ogłosili we wtorkowym komunikacie urzędnicy krakowskiego magistratu.

Jak tłumaczą, celem projektu jest wymiana doświadczeń, dobrych praktyk, poszukiwanie rozwiązań zrównoważonego zarządzania turystyką w miastach historycznych. – Projekt zainaugurowała w marcu międzynarodowa konferencja poświęcona relacjom turystów i mieszkańców, a we wrześniu polskie miasta debatowały na temat konsekwencji najmu krótkoterminowego. To zjawisko jest przedmiotem analiz 14 miast europejskich z Komisją Europejską, w których Kraków aktywnie uczestniczy – dodają.

Aktualnie w projekcie uczestniczą: Edynburg (Szkocja), Budapeszt (Węgry), Veliko Tarnowo (Bułgaria), Lwów i Kijów (Ukraina), Tbilisi (Gruzja), Poznań, Kraków, Zamość, Gdańsk, Wrocław, Tarnów, Toruń oraz Świdnica.

/UM Kraków, opr. mn/