Strona główna 0_Slider Świdnica wczoraj i dziś. Ul. Jodłowa – dworzec Świdnica Przedmieście

Świdnica wczoraj i dziś. Ul. Jodłowa – dworzec Świdnica Przedmieście

8

Miasto żyje, zmienia się, często aż nie do poznania! Zapraszamy do oglądania metamorfozy, jaką przeszła Świdnica. W tym odcinku ul. Jodłowa i dworzec Świdnica Przedmieście.

W każdy weekend publikujemy nowe zdjęcie, które można przez tydzień oglądać na stronie głównej Swidnica24.pl. Suwak (znajduje się połowie zdjęcia, porusza się w prawo i lewo) pozwoli Państwu przenosić się z przeszłości do współczesności.

Zdjęcie archiwalne pochodzi z portalu Świdnica Moje Miasto

Fot. N.N.
Kolekcja: Horst Adler.
Ulica Jodłowa (do 1945 roku Tannenbergstrasse) – około 1910 r.
Peron i budynek dworca kolejowego Świdnica Przedmieście z 1903 roku. Jego dużo uboższy jednokondygnacyjny “poprzednik” powstał tu na przełomie 1897 i 1898 roku wraz z uruchomieniem bezpośredniej linii kolejowej do Wrocławia przez Sobótkę. Stacja z powodzeniem funkcjonowała do 1989 roku, kiedy to zaczęto stopniowo ograniczać ruch pasażerski. Od 2000 roku na linii przechodzącej przez stację odbywa się jedynie ruch towarowy w stronę dworca Świdnica Miasto.

Zdjęcie współczesne Dariusz Nowaczyński
Montaż Tomasz Kownacki

 • Rafał

  Ulica Grunwaldzka bardziej by pasowała niż Jodłowa 🙂

 • Miecznik

  Dajcie spokój!!!Gdzie zdjęcia z lat sześćdziesiątych! Musicie zawsze przypominać że to było niemieckie co jest dużą nie prawdą!

  • nmisiek

   Oj, warto porównać co było (prawie) na początku z tym co dzisiaj.

  • abc

   Historię możesz oceniać a nie podważać jej istnienie. Zdjęcia mają na celu pokazać lata świetności tego miejsca. Poza tym kto broni nam Polakom pokazać, że potrafimy lepiej zadbać o nasze miasto niż robili to Niemcy?

   • Waldi

    “…potrafimy lepiej zadbać o nasze miasto niż robili to Niemcy?” Nie rozbawiaj mnie. Nie chcesz chyba powiedzieć, że na tej nowej fotografii, ta stacja wygląda ładniej, czyściej i schludniej niż za czasów niemieckich.

    • abc

     To był czas przyszły niedokonany 😉 Chodziło mi tylko o to, że mamy okazję teraz odnowić to miejsce i pokazać, że też potrafimy o nie zadbać. Oczywiście zgadza się, że za czasów niemieckich ta stacja wyglądała wzorowo.

    • Maciej Miłosz

     A widziałeś kiedyś zdjęcia (nie pocztówki) jak wyglądała Świdnica np. w 1935? Tragedia, sypiące się budynki, fatalne warunki sanitarne. To jakiś wyczyn zrobić to lepiej?

    • AnkaH

     obecna jest bardziej kolorowa 😡