Strona główna 0_Slider Królowały dynie wielkie i małe

Królowały dynie wielkie i małe [FOTO]

0

Pomarańczowe święto już po raz trzeci zagościło w malowniczym plenerze na tzw. Skałce w Wierzbnej, w gminie Żarów. Wspólnymi siłami Rada Sołecka, Koło Gospodyń, Stowarzyszenie DR Wierzbna, OSP Wierzbna oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przygotowali moc atrakcji dla mieszkańców i gości spoza gminy.

– Dopisało wszystko! Pogoda, uczestnicy, humory, organizacja – cieszy się Zuzanna Urbanik, współinicjatorka „Święta Dyni”. Patronem imprezy jest ogrodnik, legenda gminy Żarów Mikołaj Nowosad, który z uprawy ogrodu uczynił sposób życia, a wszystkich zarażał swoim entuzjazmem i serdecznością. Duch pana Mikołaja czuwa nad Świętem Dyni. Po raz kolejny dopisała pogoda. Słoneczny, ciepły dzień ściągnął dziesiątki uczestników, na których czekało moc atrakcji – zdobienie przez najmłodszych dyniowych babeczek, sadzenie białych i czerwonych tulipanów, na najsmaczniejsze leczo z dyni, pomarańczowe przebranie czy na najciekawszą rzeźbę.

Najważniejszym punktem programu było rozstrzygnięcie konkursu na najcięższą dynię. W tym roku nawet bez ważenia było wiadomo, która zwycięży, ale warunki konkursu zostały spełnione. Po ważeniu jury nie miało wątpliwości – wygrała ważąca 139 kilogramów dynia, wyhodowana przez Łukasza Żółkiewskiego ze Śmiałowic. Ogrodnik w nagrodę otrzymał zmywarkę. Kolejne, zgłoszone do konkursu dynie, ważyły 30 i 28 kilogramów.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Ul. Jodłowa – dworzec Świdnica Przedmieście
Następny artykułCiężary poszły w ruch, II Puchar Świdnickiego Dzika przeszedł do historii [FOTO/VIDEO]