Strona główna 0_Slider Ruszyła budowa ronda. Na razie bez większych utrudnień

Ruszyła budowa ronda. Na razie bez większych utrudnień

4

Do niewielkiego zwężenia ograniczają się na razie utrudnienia na skrzyżowaniu ulic Kopernika i Kliczkowskiej. W poniedziałek rozpoczęła się tam budowa ronda. W planach jest zamknięcie przejazdu z Kopernika w Kliczkowską i zwężenie samej Kopernika do jednego pasa.

W poniedziałek, 29 października rozpoczną się prace na skrzyżowaniu ulic Kopernika i Kliczkowskiej. Zostanie ono zamknięte w taki sposób, że jezdnie ulicy Kliczkowskiej, czyli drogi podporządkowanej będą wyłączone z ruchu i dla nich wprowadzone zostaną trasy objazdowe – zapowiadała Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu. Wyjaśniała przy tym, że utrzymany zostanie przejazd przez zwężoną ulicę Kopernika, gdzie obowiązywać będzie ruch wahadłowy, sterowany przez sygnalizację świetlną. W poniedziałek, według stanu na godzinę 10.00, przejazd przez skrzyżowanie odbywał się jeszcze bez zapowiadanych utrudnień.

W ramach inwestycji wykonane zostanie rondo o średnicy 32 metrów. Na odcinku do mostu zmodyfikowana będzie jedna z zatok autobusowych, a druga wykonana zostanie od podstaw. Po stronie dawnego „Renifera” powstaną nowe chodniki. W ramach zadań związanych z infrastrukturą techniczną przebudowana zostanie istniejąca sieć odwodnienia drogowego, instalacje teletechniczne, energetyczne i wodno – kanalizacyjne oraz zmodyfikowane oświetlenie drogowe – wyliczała Dzwonkowska.

Konieczność zmiany rozwiązań komunikacyjnych w tym miejscu pojawiła się dwa lata temu, gdy właściciel terenu przy ulicy Kliczkowskiej zadeklarował chęć budowy pawilonu handlowego „Biedronka”. Szacunki dotyczące wzmożonego ruchu pojazdów wymusiły wykonanie nowych rozwiązań, związanych z upłynnieniem potoków aut, ale przede wszystkim zwiększających bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz pieszych. Koncepcję uzgodniono wcześniej z Instytucją Pośredniczącą Aglomeracji Wałbrzyskiej, wiadomo było bowiem już wtedy, że zmiana dotyczyć będzie niewielkiego fragmentu budowanych już ścieżek rowerowych z unijnym dofinansowaniem – mówił Maciej Gleba, dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej Urzędu Miejskiego.

Wartość robót to blisko 3 mln 962 tys. złotych, z czego 30% kosztów inwestycji, czyli ponad 1 mln 87 tys. złotych pokryje prywatny inwestor – właściciel obiektu handlowego, zlokalizowanego przy Kliczkowskiej. Termin zakończenia realizacji zadania to 15 czerwca 2019 roku.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński