Strona główna 0_Slider Na ratunek dawnego dworca. Łańcuch rąk otoczy historyczny gmach

Na ratunek dawnego dworca. Łańcuch rąk otoczy historyczny gmach

0

W 175. rocznicę pierwszego, historycznego przejazdu pociągu na linii Wrocław-Świebodzice chcemy wezwać wszystkich mieszkańców Jaworzyny Śląskiej i Dolnego Śląska nie tyle do świętowania ile do ratowania niezwykłego, zabytkowego dworca kolejowego w Jaworzynie Śląskiej – mówią miłośnicy kolei i historii. Z ich inicjatywy w poniedziałek o godzinie 16.00 dookoła jaworzyńskiego dworca utworzony zostanie ludzki łańcuch połączonych rąk, który będzie symbolem ratunku i jedności w chęci przywrócenia historycznego miejsca ponownie do życia.

pocztówka ze zbiorów Adama Pacześniaka (mat. polska-org.pl)

Zapewne większość mieszkańców Jaworzyny Śląskiej wciąż pamięta, gdy dworzec był największą dumą miasta. Niestety, dzisiaj nie przypomina on obiektu z czasów, kiedy to co kilka minut odjeżdżały stąd pociągi nie tylko do Wrocławia czy Jeleniej Góry, ale do Pragi, Berlina czy Paryża – twierdzą przedstawiciele Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Ślaska.  Bez wież, pokryty łuszczącym się tynkiem, pozbawiony detali architektonicznych, dworzec w Jaworzynie Śląskiej niecierpliwie oczekuje na nowego właściciela i na ratunek.

Spotkanie z mieszkańcami na dworcu odbędzie się w poniedziałek, 29 października. – Rozpoczniemy od wjazdu parowozu na peron 2 wraz z grupą rekonstrukcyjną. Na peronie w zabezpieczeniu ochrony SOK oczekiwać będą na wjazd mieszkańcy Jaworzyny Śląskiej – dzieci i młodzież szkolna, emeryci, dorośli, urzędnicy – wyliczają pracownicy Fundacji. Ostatnim i najbardziej widowiskowym elementem spotkania będzie utworzenie łańcucha życia dookoła dworca. – Zaraz po tym wydarzeniu, na ścianach dworca mogłyby zawisnąć fotografie mieszkańców, którzy wzięli udział w obronie dworca przed degradacją z ich krótkimi wypowiedziami.

29 października 1843 roku, czyli 175 lat temu, uroczyście uruchomiono tzw. “Kolej Świebodzicką”. Była to jedna z najstarszych linii kolejowych w tej części Europy i druga najstarsza na Śląsku. Kolej Świebodzicka zaczynała się we Wrocławiu na specjalnie wybudowanym dworcu (o tej samej nazwie), a kończyła się w Świebodzicach. Budowa tej linii sprawiła, że wyrosło na Śląsku nowe miasto – Königszelt – dziś Jaworzyna Śląska i dworzec kolejowy będący chlubą tego nowego miasta.

Michał Nadolski
[email protected]

Zdjęcia wnętrza dworca: Muzeum Techniki w Jaworzynie Śląskiej,
ryciny i archiwalne fotografie udostępnione przez Muzeum Techniki.