Strona główna 0_Slider Rusza budowa ronda. Będą utrudnienia na Kliczkowskiej i Kopernika

Rusza budowa ronda. Będą utrudnienia na Kliczkowskiej i Kopernika

36

W poniedziałek rozpocznie się budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Kopernika i Kliczkowskiej. Kierowcy muszą się przygotować na utrudnienia. Będą objazdy i ruch wahadłowy.

Skrzyżowanie Kopernika i Kliczkowskiej zostanie zamknięte w taki sposób, że jezdnie ulicy Kliczkowskiej, czyli drogi podporządkowanej będą wyłączone z ruchu i dla nich wprowadzone zostaną trasy objazdowe, według załączonej mapy. Ruch pojazdów na drodze głównej, czyli ulicy Kopernika zostanie utrzymany, ale będzie on ograniczony do jednego pasa ruchu i sterowany poprzez wahadłową sygnalizację świetlną. Z użytku wyłączone będą przystanki autobusowe na wysokości dawnego hotelu ŚFUP.

W ramach inwestycji wykonane zostanie rondo o średnicy 32 metrów. Na odcinku do mostu zmodyfikowana będzie jedna z zatok autobusowych, a druga wykonana zostanie od podstaw. Po stronie dawnego „Renifera” powstaną nowe chodniki. W ramach zadań związanych z infrastrukturą techniczną przebudowana zostanie istniejąca sieć odwodnienia drogowego, instalacje teletechniczne, energetyczne i wodno – kanalizacyjne oraz zmodyfikowane oświetlenie drogowe.

Konieczność zmiany rozwiązań komunikacyjnych w tym miejscu pojawiła się dwa lata temu, gdy właściciel terenu przy ul. Kliczkowskiej zadeklarował chęć budowy pawilonu handlowego „Biedronka”. Szacunki dotyczące wzmożonego ruchu pojazdów wymusiły wykonanie nowych rozwiązań, związanych z upłynnieniem potoków aut, ale przede wszystkim zwiększających bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz pieszych. Koncepcję uzgodniono wcześniej z Instytucją Pośredniczącą Aglomeracji Wałbrzyskiej, wiadomo było bowiem już wtedy, że zmiana dotyczyć będzie niewielkiego fragmentu budowanych już ścieżek rowerowych z unijnym dofinansowaniem – mówi Maciej Gleba, dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej świdnickiego magistratu.

Wartość robót to blisko 3 mln 962 tys. złotych, z czego 30% kosztów inwestycji, czyli ponad 1 mln 87 tys. złotych pokryje prywatny inwestor – właściciel obiektu handlowego, zlokalizowanego przy Kliczkowskiej.

Termin zakończenia realizacji zadania to 15 czerwca 2019 roku.

mapa objazdów od 29 października (mat. UM Świdnica)

/UM Świdnica, opr. mn/