Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Przyjacielskie spotkanie z Czechami

Przyjacielskie spotkanie z Czechami

0

Pierwszy raz poznali się w 2012 roku. Ponownie spotkali się po blisko 6 latach. W dniach 17-19 października uczniowie Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym gościli swoich rówieśników z Czech w ramach II edycji projektu „Tu i Tam Przyjaciół Mam”, realizowanego przez Gminę Świdnica i czeskie miasto Kopidlno.

Podczas integracyjnej gry terenowej nasi uczniowie świetnie sprawdzili się w roli gospodarzy oprowadzając czeskich rówieśników po szkole. W czasie odbywających się wycieczek do Świdnicy, Zagórza, Książa i Lubachowa wspólnie zwiedziliśmy najpiękniejsze zakątki okolicy: Zamek Książ, Grodno, świdnicki Rynek, Katedrę i Kościół Pokoju. Wizyta obfitowała w liczne atrakcje, zajęcia integracyjne, warsztaty językowe, odbyły się zajęcia sportowe na hali i basenie, dyskoteka i ognisko, przy którym mi.in. śpiewaliśmy znane czeskie i polskie utwory. Aktywnie i miło spędzony czas pozwolił nam przezwyciężyć pierwsze bariery wynikające z nieznajomości języka i nieśmiałości – mówi dyrektor szkoły w Witoszowie Dolnym, Krystyna Kwaśnik.

Działania te miały na celu zaangażowanie uczniów i nauczycieli partnerskich szkół, a tym samym realizację założonych celów jak wzajemne poznanie, poznanie regionu partnera jego historii, kultury, atrakcji turystycznych, nawiązanie nowych przyjaźni, zdobywacie nowych doświadczeń i umiejętności oraz integrację uczestników projektu z obu stron granicy.

Spotkanie zakończyło się podsumowaniem wspólnie spędzonego czasu, wymianą doświadczeń i dobrych praktyk oraz zaproszeniem na kolejną wizytę partnerską, która odbędzie się w grudniu. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

/UG Świdnica, opr. mn/