Strona główna 0_Slider Pogodna zyskuje nową nawierzchnię. Działkowcy pytają: gdzie mamy parkować?

Pogodna zyskuje nową nawierzchnię. Działkowcy pytają: gdzie mamy parkować?

6

Trwają prace związane z przebudową ulicy Pogodnej. Dzięki wartej ponad 5,5 mln złotych inwestycji, na odcinku blisko kilometra wyremontowana zostanie nawierzchnia jezdni, ale też powstanie nowa ścieżka dla pieszych i rowerzystów. Budowa wywołała jednak niepokój wśród okolicznych działkowców. Obawiają się oni całkowitej utraty miejsc parkingowych po zakończeniu prac.

Inwestycja dotyczy budowy nowej drogi, która udrożni ulicę Pogodną. Towarzyszyć jej będzie ścieżka pieszo-rowerowa, która połączy Zawiszów z terenami przy ul. Pogodnej. Wybudowane też zostaną nowe sieci i oświetlenie. Skomunikuje to tereny inwestycyjne, ale także działki miejskie, które miasto będzie chciało w jak najszybszej przyszłości przeznaczyć pod zabudowę jednorodzinną. Będzie to także duże wsparcie dla właścicieli ogródków działkowych, pracowników MZEC oraz pracowników i wolontariuszy schroniska dla zwierząt – zapewniała jeszcze w czerwcu Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu.

W połowie października w sprawie przebudowy głos postanowiło zabrać kilku działkowców z Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Relax”, znajdujących się przy ulicy Pogodnej. Jak twierdzili, do tej pory właściciele ogrodów mogli parkować swoje auta przy krawędzi jezdni, a tam, gdzie było to możliwe – na poboczu. Tymczasem według remontowych planów, przy Pogodnej nie powstaną żadne miejsca parkingowe ani zatoczki, zaś po zakończeniu budowy pobliskiej fabryki, odnowiona ulica stanie się zdecydowanie bardziej ruchliwa – uniemożliwiając stosowanie wcześniejszej praktyki parkowania samochodów przy krawężniku, w pobliżu wejść na teren ogródków.

Będzie to uciążliwe dla tych, którzy chcieliby przewieźć wyposażenie do ogrodu, sadzonki lub grilla. Nie wszyscy są też na tyle sprawni, by zostawiać auto na parkingu pod ciepłownią i stamtąd udać się do ogródka – twierdzą działkowicze. Podkreślają przy tym, że przed rozpoczęciem przebudowy Pogodnej żaden z urzędników nie skonsultował z nimi ewentualnych, choćby kosmetycznych zmian, dzięki którym także działkowcy mogliby w pełni cieszyć się z wyremontowanej drogi. Przedstawiciele okręgu sudeckiego Polskiego Związku Działkowców, na terenie którego działa ROD Relax, także nie prowadzili rozmów z pracownikami magistratu.

Dotychczasowa praktyka parkowania samochodów na ulicy Pogodnej po remoncie nie zmieni się. Projekt docelowej organizacji ruchu nie przewiduje zakazu zatrzymywania się. Dalej będzie można zaparkować samochody na jezdni wzdłuż ogrodów działkowych oraz na niewielkim placu postojowym, który jest w połowie jezdni ul. Pogodnej – wyjaśnia i uspokaja rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułKrólewski Lwów na pocztówkach [KONKURS]
Następny artykułOdprawili z kwitkiem KKS Kobierzyce