Strona główna 0_Slider Królewski Lwów na pocztówkach

Królewski Lwów na pocztówkach [KONKURS]

0

Od kilku lat staraniem Andrzeja Dobkiewicza powstają kolejne albumy, zawierające dawne pocztówki Świdnicy, miejscowości powiatu świdnickiego i regionu dolnośląskiego. Kolejne wydawnictwo dedykowane jest miastu dziś leżącemu poza granicami Polski, ale niezwykle bliskiemu świdniczanom. Zebrane i opisane pocztówki tworzą nostalgiczne wspomnienie dawnego Lwowa. Trzy egzemplarze albumu czekają na czytelników Swidnica24.pl.

Album wydawnictwa Errata-Kubara Lamina „Królewskie miasto Lwów na dawnych pocztówkach” trafił do sprzedaży w ubiegłym tygodniu. Oficjalną premierę miał podczas uroczystości w Teatrze Miejskim, związanej z 30-leciem istnienia Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Ogromną liczbę lwowian i mieszkańców dawnych Kresów Wschodnich przygarnęła ziemia dolnośląska. Bardziej jednak niż odległość, od ukochanego miasta dzieliła ich bezduszność komunistycznego systemu, który przez wiele lat utrudniał im odwiedzenie Lwowa i który sprawiał, że systematycznie niszczone były ślady polskości tego miasta. Tej polskości Lwowa nie udało się jednak zniszczyć. Podobnie, jak i miłości lwowian do swojego miasta, którzy rozsiani są w całej Polsce, Europie i na świecie. Dziś żyjący jeszcze lwowiacy i mieszkańcy dawnych Kresów Wschodnich oraz ich potomkowie pielęgnują tradycje i pamięć o utraconych, rodzinnych stronach. Popularyzują tematykę kresową, działają na rzecz ochrony miejsc pamięci, niosą także pomoc Polakom pozostałym na Kresach – podkreśla Andrzej Dobkiewicz i dodaje, że album dedykowany jest właśnie mieszkańcom Kresów wschodnich, a szczególnie lwowiakom.

W wydawnictwie znalazły się karty ukazujące piękno zabytków, klimat ulic i codzienne życie mieszkańców przedwojennego Lwowa. To w sumie 300 pocztówek. Pomysłodawcą powstania tego albumu był lwowiak z urodzenia, a świdniczanin z wyboru – Mieczysław Pękalski, który udostępnił swoje pocztówkowe zbiory, stanowiące część kolekcji wydanej w albumie.

– Tradycyjnie, podobnie jak w pozostałych naszych publikacjach pocztówki ułożone są w kolejności alfabetycznej według polskiego nazewnictwa ulic w 1939 r. W nawiasach podano obecne nazwy ukraińskie, w polskim brzmieniu fonetycznym. W Aneksie na końcu książki, zamieszczone zostały pocztówki przedstawiające „lwowskie rozmaitości” – z XVII-wiecznymi umocnieniami Lwowa, parkami i panoramami. Wszystkie pocztówki opatrzone są opisami, prezentującymi najważniejsze fakty związane z historią przedstawianych miejsc – dodaje Andrzej Dobkiewicz.

Album jest dostępny w sprzedaży wysyłkowej (zamówienia: [email protected]), można go także kupić w świdnickiej księgarni „Eureka” oraz w redakcji „Wiadomości Świdnickich” w Świdnicy.

KONKURS:

Na czytelników Swidnica24.pl czekają trzy egzemplarze. Troje zwycięzców otrzyma po jednym albumie. Warunkiem udziału jest odpowiedź na pytanie (wraz z uzasadnieniem wyboru):

Jaki zabytek Twoim zdaniem jest najbardziej charakterystyczny dla Lwowa? Wskaż i uzasadnij. Uzasadnienie nie może mieć więcej niż 1000 znaków.

Odpowiedzi należy przesyłać na adres [email protected] do 5 listopada 2018 roku. W temacie proszę wpisać LWÓW, w treści odpowiedź oraz swoje imię i nazwisko, numer telefonu oraz zgodę na podanie imienia i nazwiska na portalu Swidnica24.pl w razie wygranej.

/opr. red./