Strona główna 0_Slider Obwodnica wraca do gry? Minister infrastruktury w kampanii wyborczej o planach

Obwodnica wraca do gry? Minister infrastruktury w kampanii wyborczej o planach

24

W 2014 roku ponad 4 tysiące świdniczan podpisało się pod petycją o budowę południowej obwodnicy miasta i mimo że projekt na fali kampanii wyborczej został wpisany  na listę rezerwową Programu Budowy Dróg Krajowych, zniknął z niej w sierpniu 2015 roku. Po czterech latach temat wraca wraz z kolejną kampanią wyborczą. Petycja o włączenie obejścia miasta do planów na najbliższą przyszłość trafiła do ministra infrastruktury.

Minister Andrzej Adamczyk o potrzebach drogowych regionu wałbrzyskiego rozmawiał wczoraj przy okazji otwarcia odcinka drogi ekspresowej S8. Na finał wizyty zajrzał również do Świdnicy, gdzie podczas kilkunastominutowego spotkania z kandydatami Prawa i Sprawiedliwości do samorządu mówił o możliwościach poprawy połączeń z drogami ekspresowymi i powrotu do planów budowy obwodnicy. Petycję w sprawie tej ostatniej drogi przekazał kandydat na prezydenta Świdnicy Jacek Drobny, podkreślając, że cały region jest wykluczony z sieci szybkich połączeń i wymaga nowych rozwiązań. Wspomniał m.in. o drodze S8, która w jednym z wariantów miała przebiegać pod Ślężą i w efekcie odciąży niebezpieczną i zatłoczoną drogę krajową 35 między Świdnicą a Wrocławiem. Prawo i Sprawiedliwość nie jest pierwsze w tej kampanii z takim postulatem. Forsują go m.in. Bezpartyjni Samorządowcy i Koalicja Obywatelska. Drobny dodatkowo wskazał na potrzebę budowy łącznika ze Świdnicy do drogi ekspresowej S3.

Minister Adamczyk stwierdził, że Świdnica, podobnie jak Wałbrzych czy Kłodzko, zasługują na rozwiązanie problemów komunikacyjnych. – Nie wiem, czy to będzie takie rozwiązanie, jak pan proponuje – odpowiadał na propozycje Jacka Drobnego. – Jedno jest pewne, nie można doprowadzić do takiej sytuacji, do jakiej doprowadzili nasi poprzednicy, kiedy procedowana była obwodnica Świdnicy. Mimo tego, że była stosowna dokumentacja, nie podjęli starań, ażeby problem samej Świdnicy rozwiązać.

– Nasi eksperci muszą wybrać rozwiązania najkorzystniejsze. Dzisiaj procedowane jest Studium Techniczne, Ekonomiczne i Środowiskowe dla warunków autostradowych, w tym dla drogi ekspresowej S8 i tam zapadnie decyzja, który z wariatów będzie najkorzystniejszy ze względów społecznych, środowiskowych i gospodarczych, ekonomicznych. Początkiem września podpisałem aneks tego studium, który pozwoli przygotować przebieg tej drogi w warunkach drogi ekspresowej. Podpisałem aneks, przeznaczamy dodatkowe środki. Dzisiaj nie mogę odpowiedzieć, który z wariantów zostanie wybrany – mówił o pomyśle przybliżenia S8 do Świdnicy.

Jak dodał minister, niezależnie od drogi S8 – Będziemy zmuszeni do tego, by przygotować dokumentacje na budowę obwodnicy Świdnicy. Nie obiecam, że budowa rozpocznie się za rok czy dwa. Proces budowy drogi w nowym śladzie to 5-6, czasami 7 lat przy obecnych warunkach, jeśli wszystko idzie sprawnie. Popieram pomysł – zapewniał i dodał, że ma nadzieję, że ta aktywność w wyborach przełoży się po wygranej na aktywność w pozyskiwaniu środków na drogi gminne i powiatowe. Zdaniem ministra to właśnie te drogi są w stanie rozwiązać wiele problemów komunikacyjnych. Wspomniał o przygotowanej ustawie o Funduszu Dróg Samorządowych (Rada Ministrów przyjęła ten projekt już podczas kampanii wyborczej, 18 września, przyp. red.). – To projekt na kwotę ponad 6 miliardów złotych już od przyszłego roku, które będzie można wykorzystać na remonty dróg, na budowę nowych dróg, ścieżek rowerowych – wyliczał.

Agnieszka Szymkiewicz
szymkiewicz@swidnica24.pl

Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

 • JAcenty

  Obwodnica Świdnicy, obwodnica Wałbrzycha, linia kolejowa ze Szczawienka na Podzamcze w Wałbrzychu, TGV do Wrocławia, lotnisko w Świebodzicach, metro we Wrocławiu, terminal kosmiczny w Pszennie. Nikt Wam tyle nie da ile waadza obieca przed wyborami…

  • Franek

   Rozumiem, że piszesz o PO? :)- “Nie podniesiemy wieku emerytalnego, nie zabierzemy waszych pieniędzy z OFE”, itp. itd.

   W takim razie 100% zgody! 🙂

   • medyk

    Kogo obchodzi PO i to co było. Teraz oceniamy to co jest i może być. Wiec daruj sobie te wycieczki w przeszłość i postaraj się spojrzeć w przyszłość.

    • BA

     A powinno obchodzić, bo przeszłość ma wpływ na teraźniejszość.

   • JAcenty

    Tak samo jak CIT dla małych firm 15%, kwota wolna od podatku 8.000 zł, obniżenie VAT do 22%, zerowy VAT na ubranka dla dzieci, obłożenie wielkich sieci handlowych podatkiem obrotowym, obłożenie banków podatkiem od aktywów, niedopuszczenie do zamknięcia ani jednej kopalni, reaktywacja stoczni, mieszkania w cenie 2.500 zł/m2, darmowe leki dla seniorów, podniesienie wydatków na służbę zdrowia do 6% PKB, likwidacja NFZ i finansowanie służby zdrowia z budżetu, przywrócenie opieki lekarskiej i stomatologicznej w szkołach…. i tak dalej i tym podobne bzdety głoszone przez jedynie słuszną partię przed wyborami.

   • daro

    Żyjesz przeszłością Franuś , “Nie oglądaj się za siebie bo ostatnich gryzą psy …..”

  • YES

   cytat z jednego z artykułów “S24″ :”Drobny podczas wczorajszego spotkania z ministrem Andrzejem Adamczykiem skarżył się także na nieskuteczność świdnickiej policj” – dobrana pisowska paczka-Mateuszek-kłamczuszek i Jacuś skarżypyta 🙂

   • JAcenty

    Mateusz skłamał, że Jacek się skarżył?

    • YES

     nie -Jacek sie skarżył że Mateusz skłamał

 • Bolesław Marciniszyn

  To bezsensowny pomysł rodem z bredni wyborczych !! Mamy dobre połączenie z A 4 i to jest najważniejsze , przydałaby się północna obwodnica Świdnicy

  • Maciej Miłosz

   No to już wiadomo, żeby na Pana nie głosować.

   • Bolesław Marciniszyn

    To wyjaśniam :
    Nasz ruch ciężarowy idzie w kierunku Niemiec, Francji i północy Europy, czyli przez A 4 . Kierunek do S3 czyli do Czech to kierunek bezproduktywny , gdyż nasze towary idą tam w małej ilości i dlatego ten pomysł to typowy chwyt wyborczy bez uzasadnienia merytorycznego . Towary z Polski idą na południe przez A1 , która już jest prawie gotowa !!!!

    • Jeder

     No to nie życzę Panu się tarabanić przez Westerplatte po końcu zmiany w Fabryce Wagonów; tutaj bardziej chodzi o to, by ludzie mogli dojechać szybko na północ kraju.

    • Cjapek

     Czyli chce Pan powiedzieć, że puszczenie ruchu ciężarowego przez największe osiedla Świdnicy to jedyne, w dodatku słuszne rozwiązanie.
     Gratuluję poczucia humoru.
     TO jest ciągły problem, nie myśli się o mieszkańcach..

    • Siostra Bernadetka

     Panie Bolesławie, nie samymi ciężaróweczkami człowiek żyje.
     Zakopianka zatłoczona bez przerwy, mysli pan że cebulę i ziemniaki na Słowację wiozą?
     Sudety też psu spod ogona nie wypadły a nakręcić się trzeba kierownicą żeby do nich dotrzeć.
     Produktywność będzie taka że tamte rejony będą się rozwijały jeśli taki turysta jeden z drugim będzie mógł tam dotrzeć w miarę szybko choćby i ze Szczecina.
     Tak Panie Bolesławie, Szczecinianie rzadko jeżdżą do Zakopanego a w Sudety i owszem.

    • Maciej Miłosz

     A ruch na Westerplatte? Ruch na Szarych Szeregów – Esperantystów – Zamenhofa? Możliwość ominięcia takich ulic z poziomu drogi DK35 byłaby zbawieniem. Nie tylko dla ciężarówek buduje się drogi. Od południa nie ma ani jednej sensownej drogi pozwalającej ominąć miasto.

     • Bolesław Marciniszyn

      Obwodnice budujemy dla ruchu zewnętrznego , celem omijania miasta a nie dla ruchu z Wagonów . Z południa jedziemy “miniobwodnicą ” tj. ul Towarową , Przemysłową, Stęczyńskiego a ruch z tamtej strony to niewielki problem dla miasta Świdnicy

     • Cjapek

      “, celem omijania miasta” ” Z południa jedziemy “miniobwodnicą ” tj. ul Towarową , Przemysłową, Stęczyńskiego”

      Os. Młodych, Os. Zawiszów to już rozumiem nie jest część miasta. To tylko największe “wioski” w mieście z kilkoma szkołami, przedszkolami, kościołami, marketami i ok 30 tys. mieszkańców.
      Skończ Pan wreszcie…

     • Bolesław Marciniszyn

      Generalnie nie dyskutuję z anonimami, często to sami hejterzy, więc szkoda na takich czasu !!!!

     • HaKa

      “Miniobwodnicą” – dobry żart. Czyli ruch odbywa się zatłoczoną Westerplatte, po to żeby wpaść na zakorkowaną DK35, chyba że się jedzie w kierunku Wrocławia, w przeciwnym wypadku – czy to do autostrady, czy Wałbrzycha lub na północ kraju – wszystko jedzie przez miasto…
      Proszę spojrzeć jak Westerplatte od wjazdu do Świdnicy do krzyżówki z Bystrzycką od kilku lat stoi w godzinach szczytu, dalej aż do Wrocławskiej też nie jest dużo lepiej. Ruch samochodowy nieustannie rośnie i to co dawało radę jeszcze kilka lat temu, aktualnie nie spełnia oczekiwań. Nawet jeśli większość wjeżdżających od Dzierżoniowa ciężarówek skręci w Towarową, to dość spory ruch odbywa się w kierunku Bystrzycka – Bystrzyca Górna, dla pojazdów od strony Dzierżoniowa nie ma innej drogi pozwalającej jechać w kierunku Jedliny niż wjeżdżając do Świdnicy, a ruch jest całkiem spory.
      Zauważyłem że w ostatnich latach dużo mniejsze miasta z wcale nie większym ruchem doczekały się obwodnic, a u nas w planach – od dekad. Czy to nie wina tego, że Świdnicą zawsze rządzą partie, na dany czas nie związane z partią rządzącą w kraju? Takie nasze własne podwórko, z naszymi u władzy, to może i “góra” ma nas głęboko, na zasadzie “po co tam pchać jakieś fundusze jak i tak naszych nie wybiorą…”
      Co do tranzytu w kierunku Niemiec i reszty UE to zapewniam Pana, że gdy S3 będzie ukończona wraz z jej kontynuacją po stronie Czeskiej, wielu przewoźników z naszego rejonu oraz jadących A4 od Katowic, a kierujących się na południe Niemiec, Austrii czy Włoch, wybierze właśnie ten wariant – gdyż będzie najkrótszy. Dodatkowo nasz region będzie w końcu świetnie skomunikowany z północą kraju. Gdyby jeszcze powstały kiedyś drogi jak zaproponowane w grafice z artykułu (czyli wariant S8 przebiegający pod Świdnicą, oraz łącznik w stronę S3 wraz z pełną obwodnicą) to już jak spełnienie marzeń – cały region pięknie skomunikowany i cały tranzyt w każdą stronę omijający miasto, tylko jedno ale: mam 32 lata, mam nadzieję że dożyję 😉

     • Maciej Miłosz

      No to przynajmniej wiemy żeby nie głosować.

 • Franek

  Do redakcji swidnica24

  Dlaczego od prawie doby nie opublikowaliście mojego postu?

  • JAcenty

   Jeżeli w poście zamieściłeś linka to post idzie do moderacji, a moderator zmoderuje go za pięć lat. Ja też miałem kilka wypowiedzi, które do tej pory czekają na publikację. Najlepiej napisz jeszcze raz i nie czekaj na czcigodną redakcję bo się prędzej emerytury doczekasz.

 • Czytelnik

  Ach co za świeżutka wyborcza kiełbaska,